Az újabb botrány: a TikTok adatokat tárolt Kínában

Az újabb botrány: a TikTok adatokat tárolt Kínában
Az ír adatvédelmi hatóság új vizsgálatot indított a TikTok ellen, miután kiderült, hogy a népszerű videómegosztó alkalmazás felhasználói adatainak egy részét mégis kínai szervereken tárolta, annak ellenére, hogy korábban ezt tagadta. A döntés azt követően született, hogy az év elején már kiszabták a TikTokra minden idők legmagasabb, 530 millió eurós, vagyis mintegy 204 milliárd forintos bírságát adatvédelmi jogsértés miatt. Ez az összeg abból adódik, hogy a platform lehetővé tette kínai munkatársak számára a távoli hozzáférést az európai felhasználók adataihoz, ezzel kockáztatva az adatok biztonságát és a felhasználók magánéletét.

Újabb vizsgálat a GDPR megsértése miatt

Az új vizsgálat arra irányul, hogy a TikTok megfelelt-e minden kötelezettségének a GDPR, vagyis az Európai Unió általános adatvédelmi rendelete szerint, különös tekintettel az adatok Kínába történő átvitelének jogszerűségére. A TikTok tulajdonosa a ByteDance, amelyet Nyugaton régóta gyanakvással figyelnek adatkezelési gyakorlatai miatt. Mivel a TikTok európai központja Dublinban található, az ír hatóság az egész EU-ra nézve eljár TikTok-ügyekben.

Kínai szerverek, beismerés és Project Clover

A cég egy Project Clover (Lóhere Projekt) nevű program keretében kezdte meg az adatok lokalizálását, és maga jelezte a problémát a hatóságnak. Közlésük szerint már törölték a kis mennyiségű, érintett adatot a szerverekről, és hangsúlyozták, hogy céljuk az átláthatóság és az adatbiztonság erősítése. Az uniós jog szerint európai adat csak akkor vihető az EU-n kívülre, ha az adott ország biztosítja a megfelelő védelmi szintet – Kína azonban hivatalosan nem tartozik ezek közé.

2025, adrienne, www.fastcompany.com alapján



Legfrissebb posztok