
Az Auto Blocker és a vita gyökerei
A konfliktus abból indult ki, hogy évekkel ezelőtt az Epic Games nem volt hajlandó betartani a Google és az Apple külső fizetéseket tiltó szabályait a Fortnite-tal kapcsolatban. Ekkor mindkét alkalmazásáruház eltávolította a játékot, mire az Epic beperelte őket. Az Apple végül győztesen került ki a perből, míg a Google ellen az Epic bizonyítani tudta, hogy titokban hátráltatta a konkurens alkalmazásboltok terjedését.
Az Android 16 legújabb verziójának egyik fő újdonsága az Advanced Protection, amely USB-n keresztüli támadások ellen véd, blokkolja a link-előnézeteket és gyakrabban ellenőrzi a letöltött alkalmazásokat. Legfontosabb funkciója azonban az, hogy megakadályozza az alternatív alkalmazásboltok (például az Epic Games Store) oldalról történő telepítését, vagyis az úgynevezett sideloadingot.
Peren kívüli megegyezés, de részletek titokban
Az Auto Blocker automatikusan aktív a Samsung telefonokon, de a telepítéskor kikapcsolható. Az Epic szerint a Samsung ezt a Google ösztönzésére vezette be, hogy ellehetetlenítse a rivális boltokat, de most úgy tűnik, sikerült megállapodniuk. Pontos részleteket egyik fél sem árult el, csak annyi biztos, hogy a Samsung foglalkozik majd az Epic aggodalmaival.
Sajtóértesülések szerint az Epic azt szerette volna, hogy az Auto Blocker ne induljon automatikusan, vagy legyen egy alkalmazás-fehérlista, amely mentesül a tiltás alól. Már július 9-én, a Galaxy Z Fold 7 és Z Flip 7 bemutatóján kiderülhet, hogy ez sikerült-e. Elképzelhető, hogy nem lesz alapértelmezett a védelem, vagy az Epic Games Store (és más nagyobb alternatív boltok) bekerülhetnek egy speciális engedélyezett körbe. Még érdekesebb lehet, ha a Samsung előre telepíti az Epic Games Store-t új készülékeire – ez régóta áhított, stratégiai lépés lenne az Epic számára, amelyre évek óta törekszenek, s amit korábban a Google sikeresen akadályozott meg, hogy megvédje a Play Áruházból származó bevételét.