Az agyfejlődés elárulja, ki lesz függő?

Az agyfejlődés elárulja, ki lesz függő?
Az addikciókutatás évtizedeken át azt tanította, hogy a gyermekkori droghasználat deformálja az agyat, és minél korábban kezd el valaki drogozni, annál nagyobb az esélye, hogy később keményebb szerekig jut. Most azonban egy óriási, több mint 10 000 gyereket három éven át vizsgáló, MI-alapú agyszkenneléses kutatás mást mutat: azoknak a gyerekeknek, akik 15 éves koruk előtt elkezdenek alkoholt, kannabiszt vagy cigarettát fogyasztani, már az első slukk vagy korty előtt is feltűnően eltér az agyuk szerkezete a társaikéhoz képest. Ez arra utal, hogy a droghasználatot megelőző agyi különbségek hajlamosíthatnak a függőségre, és nem feltétlenül a szerhasználat okozza később ezeket az eltéréseket.

Agytérkép: méretbeli különbségek már az első használat előtt

A nagy léptékű NIDA-s tanulmányban (ami az USA-ban valaha indított legnagyobb gyermek-agyfejlődési vizsgálat), 9-11 évesek agyát rendszeresen MRI-zték, majd három évig követték őket. Már a vizsgálat kezdetekor kiderült: akik később kipróbálták az alkoholt, kannabiszt vagy cigarettát, azoknak eleve nagyobb volt számos agyi területük, és az egész agytérfogatuk is. Ez a tendencia igaz volt azokra is, akik már a vizsgálat kezdete előtt elkezdtek drogozni. Mindkét csoportban a kéreg (cortex) felületének redőzöttsége is kifejezettebb volt.

A tinédzserkorban az agy természetes fejlődési folyamata a felesleges idegsejtek, kapcsolatok visszametszése – ettől lesz hatékonyabb az idegrendszer. Ezért a nagyobb és redőzöttebb kéreg nem feltétlenül jelent előnyt vagy hátrányt – ez attól függ, hogy az adott életkorban éppen hol tart az agy fejlődése.

Személyiségjegyek: kíváncsiság és kockázatvágy

Más kutatások alapján az ilyen agyi eltérések bizonyos személyiségjegyekhez is köthetők: például a kíváncsisághoz, nyitottsághoz vagy ahhoz az izgalomkereső típushoz, aki nem igazán gondol bele a tettei következményeibe. Ezek a tulajdonságok önmagukban nem rosszak, hiszen a kíváncsiság viszi előre a tudományt és a művészetet is. Viszont ha együtt járnak a meggondolatlansággal és az erős érzésszerzési vággyal, az jelentősen növeli a droghasználat kipróbálásának esélyét.

De honnan erednek ezek az agyi különbségek, ha nem maguk a szerek okozzák őket? Lehetnek genetikai adottságok vagy gyerekkori negatív élmények következményei. Bár továbbra sem zárható ki, hogy a szerek később rontanak az agyi fejlődésen, úgy tűnik, már eredetileg is léteznek olyan “gyenge pontok”, amelyek sérülékenyebbé tesznek egyeseket a függőségre.

Prevenció: személyiségalapú iskolai program sikere

Az új felismerések alapján a megelőzés is hatékonyabbá válhat. Egy kanadai kutatáson alapuló kísérleti prevenciós program például 7. osztályos diákokat szűrt személyiségteszttel. Azokat hívták speciális workshopokra, akiknél a legmagasabb szintű impulzivitást, szenzációkeresést, reménytelenséget vagy szorongásérzékenységet mérték. A 2 x 90 perces tréning az erősségek tudatosítására és a gyenge pontok kezelésének megtanítására fókuszált. Öt évvel később a programban részt vevő diákoknál 87 százalékkal kisebb eséllyel alakult ki szerhasználati zavar: ez éves szinten 35 százalékos csökkenést jelentett.

A személyiségjegyek tehát nem ördögtől valók: a kockázatkeresés vagy kíváncsiság számos területen hasznos lehet, a lényeg, hogy a fiatal megtanulja egészségesen kezelni ezeket. Akik már nagyon fiatalon – akár 13 évesen – droghoz nyúlnak, gyakran belső feszültséget próbálnak csillapítani. Ha már tudjuk, kik a legveszélyeztetettebbek, és időben kapnak segítséget, nem kell megbélyegezni őket, és valóban csökkenthető a függőségek kialakulásának kockázata.

2025, adminboss, www.scientificamerican.com alapján



Legfrissebb posztok