
Kereskedelmi időzített bomba
Donald Trump amerikai elnök korábbi lépései miatt lehetetlen biztosra venni, hogy a kitűzött határidő tartható lesz, vagy hirtelen eltolódik. Korábban a váratlan áttörés az USA és Kína között Genfben is meglepte a piacokat. Az EU igyekszik elkerülni az amerikaiak által kilátásba helyezett szigorú vámokat, és ezzel a gazdasági kapcsolatok mélyebb válságát is.
Bécsben olajcsúcs, geopolitikai csetepaté
Szerdán és csütörtökön a bécsi Hofburg-palotában rendezik a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC, Organization of the Petroleum Exporting Countries) nemzetközi szemináriumát, ahol két napig energetikai biztonságról és beruházásokról egyeztetnek a résztvevők. Bár manapság elegáns környezetben vitáznak a bennfentesek, néhány éve még a sajtó egymást taposva hajszolta az OPEC-vezetők mondatait a szervezet szürke betonépületében.
A hétvégén az OPEC+ – benne Oroszországgal és más, nem OPEC-tag olajvállalatokkal – újabb, régóta várt kitermelésnövelésről dönthet, miközben az olajárak hullámvasútra kerültek.
Óriáscégek vezetői a reflektorfényben
A szemináriumon a világ legismertebb olaj- és energiavállalatainak vezérigazgatói is felszólalnak, köztük a BP és a Shell első emberei. Murray Auchincloss és Wael Sawan minden pillantást magukon érezhetnek, hiszen mindenki azt lesi, vajon utalnak-e új lépésekre, vagy várható-e további meglepetés az olajpiacon. A hét tehát a vámháború, az olajdráma és a gazdasági húzások jegyében telik – a piacok egyetlen pillanatra sem lankadhatnak.