
Felderítetlen részletek és növekvő fenyegetettség
Az ICC még nem hozott nyilvánosságra részleteket arról, hogy pontosan milyen adatokat vagy fájlokat próbáltak megszerezni, illetve sikerült-e behatolni a rendszereibe, és hozzájutni bizalmas információkhoz. A szóvivő sem bocsátott további információkat a sajtó rendelkezésére az ügy részleteit illetően. Ez a második ilyen súlyos kibertámadás a bíróság ellen az elmúlt években: 2023 szeptemberében is történt egy hasonló eset, amely szintén célzott, kémszerű módszerekkel zajlott.
Fokozódó nyomás alatt a nemzetközi igazságszolgáltatás
Bár a korábbi támadásnál nem bizonyosodott be, hogy konkrét kémszervezet állt volna mögötte, vagy hogy bizalmas információkhoz jutottak volna a támadók, az ICC munkáját egyre növekvő biztonsági veszélyek övezik. Naponta érik támadási kísérletek, sőt, egy alkalommal egy ellenséges hírszerző tiszt gyakornokként próbált bejutni a bíróság falai közé. Mindez különösen érzékeny időkben történik, amikor az ICC többek között háborús bűncselekmények, népirtás és emberiesség elleni bűntettek feltárásán dolgozik – például 2023-ban elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, valamint Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen.
Egyszerű módszerek, kifinomult támadók
Bár a támadások technikailag egyre fejlettebbek, a legtöbb esetben a támadók meglepően egyszerű módszerekkel járnak sikerrel – derül ki egy friss elemzésből, amely nyolc kulcsfontosságú technikát azonosított a felhőalapú rendszerek elleni visszaélésekhez. Az ICC hangsúlyozta: támogatásra van szüksége a nemzetközi közösségtől az ilyen fenyegetésekkel szembeni fellépéshez.