A feje tetejére állt az amerikai őstörténet

A feje tetejére állt az amerikai őstörténet
New Mexico fehér homokdűnéi alatt 2009-ben felfedezett emberi és állati lábnyomok több mint egy évtizede megosztják a tudományos világot. Korábban azt gondolták, hogy az első emberek Amerikába az utolsó jégkorszak végén, nagyjából 13-16 ezer évvel ezelőtt, egy nyitott folyosón keresztül érkeztek, és ők voltak a Clovis-kultúra népe. Azonban számos vizsgálat alapján a Fehér Homok (White Sands) lábnyomok ennél legalább tízezer évvel régebbiek lehetnek.

Új technikák, régi lábnyomok

A kutatók eltemetett üledékrétegekből származó ősi fűmagokat vizsgáltak meg radiokarbonos módszerrel. A legalsó lábnyomok alatti és a legfelső nyomok feletti magok alapján arra jutottak, hogy az első lábnyomokat több mint 23 000 évvel ezelőtt, a legutolsókat pedig valamivel 21 000 évvel ezelőtt hagyták hátra. Ekkor Észak-Amerika északi fele kilométeres jégrétegek alatt volt, vagyis az emberek már jóval azelőtt megérkeztek, hogy a jég elzárta volna a déli területeket a külvilágtól.

Vitatott kétségek

Eredetileg többen kételkedtek az eredményekben, mivel a vizsgált vízinövények (Ruppia cirrhosa) képesek felvenni a régi, “öreg” szenet a talajvízből, ami eltolhatja a kormeghatározást, idősebbnek mutatva a leleteket. Ráadásul a pollenminták sem pontosan ugyanabból a rétegből származtak, mint a lábnyomok.

Ezért a kutatók újabb radiokarbon-vizsgálatokat végeztek, de ezúttal már közvetlenül azokból a rétegekből, amelyeket a lábnyomok érintenek. Ezek a fenyő, lucfenyő és jegenyefenyő pollenek földi eredetűek, vagyis kizárták a vízen keresztül érkező “régi” szén problémáját. Ezen kívül kvarcszemcséket is vizsgáltak optikailag stimulált lumineszcenciával, ami egészen független kormeghatározási módot nyújtott, mégis megerősítette a korábbi dátumokat.

Tovább erősödő bizonyítékok

A kritikák ezután is folytatódtak, néhány kutató szerint ezek maximum korok, nem pedig tényleges korbecslések. Ezért a csapat most a lábnyomokat tartalmazó rétegek iszapját datálta radiokarbon-módszerrel. Az eredmények 20 700 és 22 400 év közé tették a nyomok keletkezését – illeszkedve az eddigi adatokhoz.

Holliday kutató szerint ezzel már 55 radiokarbonos vizsgálat erősíti ugyanazt a következtetést. Nehéz lenne véletlennel magyarázni ezt az elképesztően következetes mintázatot. Egyetlen érv mégis maradt: konkrét tárgyi leleteket, eszközöket, települési nyomokat még nem találtak ezekhez az emberekhez köthetően. Valószínűleg ezek a vadászó-gyűjtögető emberek csak áthaladtak itt rövid idő alatt – idejük sem volt bármit hátrahagyni, a szerszámaik és anyagaik túl értékesek voltak ehhez.

Ha igazuk van, az egész amerikai emberi történelem kezdete húszezer évvel tolódik vissza – és újra kell írni a tankönyveket.

2025, adminboss, arstechnica.com alapján



Legfrissebb posztok