Az AI és az egyetemi plagizálás – sokkoló kutatási eredmények

Az AI és az egyetemi plagizálás – sokkoló kutatási eredmények
Egy friss tanulmány elemzi a ChatGPT akadémiai célú használata és az egyetemi hallgatók által elkövetett plagizálás közötti összefüggést. Az Interactive Learning Environments folyóiratban megjelent, UPV/EHU kutatócsoport által végzett vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy bár létezik korreláció az AI eszköz használati gyakorisága és a plagizálás között, az okozati összefüggés a két változó között gyakorlatilag nem kimutatható.

Mélyebb okok a plagizálás mögött

A 507 UPV/EHU hallgató bevonásával készült kutatás azt is vizsgálta, hogy ezt a kapcsolatot befolyásolják-e olyan tényezők, mint a hallgatók munkaterhei, hiperversengési szintjük, motivációhiányuk, a csalás kultúrájában való elmerülésük mértéke, vagy a plagizálás következményeivel kapcsolatos tájékozatlanságuk szintje. “Az eredmények azt mutatták, hogy olyan tényezők, mint a motiváció hiánya és a csalás kultúrájában való elmerülés (például olyan emberekkel körülvéve lenni, akik hajlamosak plagizálni) sokkal nagyobb hatást gyakorolnak arra, hogy egy hallgató plagizál-e, mint a ChatGPT-hez hasonló eszközök használati gyakorisága” – állítják a tanulmány szerzői.

A probléma valódi gyökere

Ez a három változó – a ChatGPT használatának gyakorisága, a tanulmányokkal kapcsolatos motiváció hiánya és a csalás kultúrájában való elmerülés mértéke – képes volt magyarázni az egyetemi hallgatók közötti tisztességtelen viselkedés, például a plagizálás közel 30%-át. Az UPV/EHU kutatói szerint ezek a megállapítások megkérdőjelezik azt az oktatási és társadalmi körökben elterjedt nézetet, hogy a mesterséges intelligencia használata közvetlenül plagizáláshoz vezet. “A probléma nem maga a technológia, hanem az, hogyan használják, és milyen akadémiai környezetben alkalmazzák” – hangsúlyozták a tanulmány szerzői.

Megoldások a plagizálás csökkentésére

A tanulmány azt sugallja, hogy az akadémiai integritás és a hallgatói motiváció előmozdítása hatékonyabb stratégia lehet a plagizálás csökkentésére, mint egyszerűen betiltani a mesterséges intelligencián alapuló eszközöket. A kutatók hangsúlyozták annak fontosságát, hogy az egyetemek egyértelmű szabályokat állapítsanak meg a ChatGPT-hez hasonló eszközök használatára vonatkozóan, és megerősítsék azokat a pedagógiai stratégiákat, amelyek ösztönzik az aktív részvételt és az etikus tanulást. Sőt, kiemelték az etikus és eredeti tanulást elősegítő feladatok kidolgozásának szükségességét, ahelyett, hogy kizárólag büntető intézkedésekre támaszkodnának.


Új perspektívák

A kutatás új perspektívát nyújt a mesterséges intelligencia akadémiai világra gyakorolt hatásáról, és kihívásokat, valamint lehetőségeket vet fel a tanárok és az oktatási adminisztrátorok számára. A tanulmány eredményei rávilágítanak, hogy az AI eszközök megjelenése nem önmagában okozza az akadémiai tisztességtelenséget, hanem összetettebb társadalmi és oktatási tényezők állnak a háttérben.

  • Mit gondolsz, az akadémiai környezet milyen módon segíthetne a hallgatók motivációjának növelésében, hogy csökkenjen a plagizálás?
  • Ha te lennél egy egyetemi tanár, hogyan segítenéd elő az etikus tanulást a hallgatók körében a mesterséges intelligenciát használva?
  • Szerinted a technológia fejlődése milyen új kihívásokat hozhat a jövő oktatásában a tisztességtelenség kezelése szempontjából?




Legfrissebb posztok