
Az első közvetlen bizonyíték
A kutatók már korábban is gyanították, hogy a fiatal csillagokat körülvevő, kör alakú, masszív porkorongok gyűrűit és spirális szerkezetét éppen a keletkező bolygók alakítják ki, de mindeddig ez csak feltételezés volt. Most azonban a legújabb mérések során, a SPHERE műszer mellett egy új fejlesztésű eszközt, az Enhanced Resolution Imager and Spectrographot (ERIS) is bevetettek, így sikerült közvetlenül is detektálni a bolygót – pontosan ott, ahol a modellek is várták. A friss égitest ráadásul kétszer akkora lehet, mint a Jupiter, és hozzávetőleg olyan távolságban kering csillagától, mint a Neptunusz a Naptól (Neptune from the Sun), azaz mintegy harmincszor messzebb, mint a Föld a Naptól.
Mitől ilyen fontos ez az észlelés?
Ez azt mutatja, hogy a korábbi exobolygó-felfedezésekkel szemben, ahol általában csak a csillag fényének halványodásából gyanították egy bolygó jelenlétét, itt most a protoplanéta valódi, saját jele volt kimutatható, még erősen beágyazva a porfelhőbe. Például az ERIS műszerrel fedeztek fel egy másik különleges objektumot is – amely lehet, hogy egy barna törpe (egyféle átmenet a bolygó és a kiscsillag között) – a mintegy 5000 fényévre lévő V960 Mon csillag környezetében.
Lehet, hogy élőben látod egy bolygó születését
Soha nem láthatjuk a Föld keletkezését, de most valós időben figyelhetjük meg egy bolygó születését egy távoli csillag körül – egy olyan bolygóét, amely megerősíti a bolygóképződés elméleteit, és új fejezetet nyit a csillagászatban.