
Környezetbarát megoldások keresése
Ahogy a Föld egyre melegebbé válik, a tudósok folyamatosan keresik az alternatívákat a főbb kibocsátási források helyett. Az egyik ilyen fő forrás a fosszilis tüzelőanyaggal működő erőművek. Az ilyen erőművektől való függőség csökkentése érdekében a tudósok alternatív, megújuló és tiszta forrásokat kutatnak fel.
Napelemek: lehetőségek és kihívások
Az egyik ígéretes forrás a napenergia, amely a napfény energiáját alakítja át elektromossággá. Sajnos azonban nem annyira tiszta, mint amilyennek tűnhet, az előállításához használt anyagok miatt. Ezen kívül néhány anyag, mint például a szilícium, egyre ritkább és így drágább. Ezért folynak erőfeszítések arra, hogy ezek helyett olcsóbb és tisztább anyagokat, például a perovszkit ásványt használjanak. Bár ezek az erőfeszítések ígéretesek, a perovszkit alapú cellák még mindig nem érnek el olyan hatékonyságot, mint a szilícium alapúak.
Új alternatíva: biomassza-alapú polimerek
Ezek a cellák egy másik problémával is küzdenek: a fotoaktív réteget gyakran kőolaj-alapú polimerekkel készítik, ami kérdéseket vet fel fenntarthatóságuk kapcsán, és megnehezíti a cellák tömeggyártását. Ebben az új kutatásban a kutatócsoport rátalált egy tisztább megoldásra, egy biomassza-alapú polimerre. Továbbá, a biomassza egy furan néven ismert anyagból származik, így még környezetkímélőbbé téve a cellákat.
A biomassza-alapú polimert használó cellák tesztelése ígéretes eredményeket hozott: az ilyen cellák 21,39%-os hatékonyságot értek el—még mindig messze elmarad a nem biomassza-alapú polimerekkel készült cellák 34%-os hatékonyságától, de elegendő ahhoz, hogy folytassa a kutatást. A kutatók szerint e siker újabb kutatásokat nyithat meg, amelyek új anyagokat keresnek a fotoaktív réteg fejlesztésére.