Microsoft játékfejlesztést forradalmasító AI modellje felháborítja a szakmát

Microsoft játékfejlesztést forradalmasító AI modellje felháborítja a szakmát
Hiába állítja a Microsoft, hogy jelenleg a biztonság a legfőbb prioritása, hónapok óta nyilvánvaló, hogy a mesterséges intelligencia legalább ugyanolyan fontos számukra. A különös kivételt eddig az Xbox részleg jelentette, amely nyilvánosan nemigen beszélt az AI felhasználásáról. Ez azonban megváltozott a múlt héten, amikor a Microsoft lerántotta a leplet, és némileg ügyetlenül belevágott a mesterséges intelligencia játékiparban való alkalmazásáról szóló vitába.

A Muse megjelenése és a szakmai megosztottság

A múlt szerdán a Microsoft bemutatta a Muse-t, új AI-modelljét, amely képes játékmenetet generálni. A rendszert a Ninja Theory Xbox-játékán, a Bleeding Edge-en tanították be, és képes megérteni a 3D-s világot, a fizikát, majd reagálni a játékosok interakcióira. Bár a Muse alapvetően egy Microsoft Research projekt, a vállalat közvetlenül összekapcsolta az Xboxszal és a cég játékfejlesztési törekvéseinek jövőjével. Ez megosztotta a közvéleményt: egyesek szerint a Microsoft ezt a modellt játékok fejlesztésére fogja használni és fejlesztőket bocsát el, mások szerint ez még nagyon korai fázisban van, és egyszerűen csak egy újabb eszköz a játékfejlesztők eszköztárában.

Fejlesztők reakciói és aggályai

Az elmúlt héten több játékfejlesztővel beszéltünk, hogy jobban megértsük a Muse-ra adott reakciókat. A maroknyi fejlesztő közül senki sem volt hajlandó a nevét adni, olyan okok miatt, mint a karrierjük miatti aggodalom vagy a potenciális hatás, amit a megszólalásuk gyakorolhatna az Xbox-szal kötött játékszerződésekre. A legtöbben egyetértenek David Goldfarb, fejlesztő és a The Outsiders alapítójának múlt heti kijelentésével: „Basszus, ez szörnyű.”

Az AI térnyerésének veszélyei

Goldfarb ezt a rövid választ egy interjúban bővebben is kifejtette: „Amikor ezekre az eszközökre támaszkodunk, implicit módon egy olyan embercsoportot hatalmazunk fel, akik birtokolják ezeket az eszközöket, és akiket egyáltalán nem érdekel, hogyan alakul majd a mi, fejlesztők jövője.” Ez az aggodalom, amelyet több játékfejlesztőtől is hallottam: ha elfogadják ezeket az AI-eszközöket, akkor mi lesz a következő lépés? A játékiparban jelenleg növekszik az a félelem, hogy a mesterséges intelligencia felváltja az emberi alkotókat, és ez nem is alaptalan félelem.

  • Mit gondolsz arról, hogy a technológiai fejlődés mindent átalakít, és ez aggodalmat vált ki a szakemberek körében?
  • Te mit tettél volna ebben a helyzetben, ha a Microsoft helyében lennél, hogy eloszlasd a játékfejlesztők félelmeit?
  • Szerinted hogyan lehetne biztosítani, hogy a mesterséges intelligencia eszközök alkalmazása mellett is megőrizhető legyen a humán kreativitás a játékiparban?




Legfrissebb posztok