
Különböző régiók, eltérő üzleti modellek
A kutatócsoport összesen 45 légitársaság csoportot választott ki különböző régiókból: 15-öt Amerikából, 12-t Európából és 18-at az ázsiai-csendes-óceáni térségből. A minta különböző méretű vállalatokat és üzleti modelleket tartalmazott, beleértve a teljes szolgáltatást nyújtó globális légitársaságokat, mint az American Airlines, valamint a fapados légitársaságokat is. A 45 vállalat kiválasztásának fő kritériuma a vezetői csapatok nemi sokszínűségére vonatkozó adatok elérhetősége volt, amelyeket specializált adatbázisokból nyertek.
“Bár a nők átlagos aránya a szektorban globálisan 18% az igazgatóságban és 15% a vezetői csapatban, vannak légitársaságok, amelyek úttörőnek számítanak, mint például a Vueling, amelynek vezetői csapatában 71% a nők aránya,” mondta Suau-Sanchez.
A tanulmány megállapításai szerint azok a légitársaságok, amelyek nagyobb nemi sokszínűséggel rendelkeztek igazgatóságaikban és vezetői csapataikban, nagyobb hatékonyságot mutattak a COVID-válság előtt és után is.
A sokszínűség ereje válsághelyzetben
“A megfigyelt ellenállóképesség részben a döntéshozatalban megjelenő perspektívák sokféleségével magyarázható. A több nőt foglalkoztató légitársaságoknál ez elősegítette az innovatívabb és kiegyensúlyozottabb megközelítéseket egy nagy bizonytalansággal teli időszakban. Ezek a légitársaságok a hosszú távú hatásokat is figyelembe vették, nem csak a közvetlen következményeket,” mondta Lamolla.
Az elemzés kiegészítéseként a csapat megkereste a különböző régiókban működő és eltérő tulajdonosi háttérrel rendelkező légitársaságok felsővezetőit, vezetői testületeit és igazgatóságát is. Összesen 24 embert kerestek meg: 16 nőt és 8 férfit. A férfiak közül senki sem válaszolt, ami más, a légiközlekedési szektorban végzett hasonló tanulmányok esetében is előfordult.
“Igaz, hogy más női vezetők sem válaszoltak nekünk, pedig korábban megtették, ami a ‘token’ elmélet hatásaira utalhat, amely szerint sok nő, aki csúcsvezetői pozícióba kerül, bizonyos kérdésekben alacsony profilt tart fenn, hogy elkerülje a konfliktusokat egy férfiak által dominált környezetben,” vetette fel Suau-Sanchez.
Összhangban más iparágak tapasztalataival
A kutatás során kapott eredmények összhangban vannak más iparágakban végzett tanulmányokkal, amelyek szintén kimutatták, hogy a nemi sokszínűség jobb üzleti eredményekhez vezet. Az UOC-csapat következő lépése lesz, hogy jobban megértse ezen eredmények konkrét okait a légiközlekedési szektoron belül.
“Az interjúk és a szakirodalom megerősítik, hogy a nemi sokszínűség a perspektívák, tapasztalatok és készségek nagyobb változatosságát hozza a döntéshozatalba. Lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy összetett problémákat innovatívabb és kiegyensúlyozottabb megoldásokkal kezeljenek,” mondta Lamolla.