Az elnökség öröksége
Carter elnöki ciklusa vegyes örökséget hagyott maga után. Az emberi jogokat szilárdan a nemzetközi napirendre helyezte, meggyőzte a Kongresszust, hogy az Egyesült Államok adja vissza a Panama-csatorna irányítását, és bizonyította, hogy a közel-keleti békemegállapodások elérhetők. Befejezte a Szovjetunióval a második stratégiai fegyverkorlátozási szerződést.
Gazdasági válság és infláció
Hivatalba lépésekor Carter a vietnámi háború gazdasági utóhatásaival szembesült. Richard Nixon elnök a háború növekvő költségei miatt feladta a rögzített nemzetközi árfolyamot, így a dollár szabad lebegtetésébe kezdett. Ez inflációt okozott az Egyesült Államokban, amit az arab olajexportáló országok is súlyosbítottak a Jom Kippur háború után, amikor négyszeresére növelték az olaj árát. Carter 7%-os inflációval érkezett Washingtonba, ami 18 hónap alatt 11,3%-ra emelkedett.
Energiaválság és monetáris politika
Az olaj ára, amely egykor hordónként 20 dollár volt, 107 dollárra ugrott. Carter kérte az amerikaiakat, hogy mérsékeljék az energiafogyasztásukat, de a felhívás süket fülekre talált. Paul Volckert nevezte ki a Szövetségi Tartalék Rendszer elnökének, aki kijelentette, hogy az Egyesült Államok “nem inflálhatja ki magát a recesszióból”, és drasztikus lépéseket tett az infláció ellen. A kamatok az amerikai alapkamat történetében először értek el 21,5%-os csúcsot 1980-ra. Carter választási kampányában létrehozta a “nyomor-indexet”, amely a munkanélküliséget és az inflációt kombinálta. Elnökségének végén ez az index 19,9-re nőtt a kezdeti 13,5-ről.
A Carter Központ és nemzetközi erőfeszítések
Carter végül megalapította a Carter Központot Georgiában, amely a nemzetközi konfliktusok enyhítésére és a demokrácia, valamint a tisztességes életszínvonal bevezetésére törekedett világszerte.
Nemzetközi missziók
A központ tevékenysége Zambiától Peruig, Szudántól Guyanáig terjedt, célul tűzve ki a polgárháborús közvetítést, a fenntartható mezőgazdaság ösztönzését, az igazságszolgáltatási rendszer fejlesztését és a tiszta vízellátás kiépítését. Carter ismert figurája lett a világ választási megfigyelőinek, részt vett a demokratikus folyamatok ellenőrzésében.
A Koreai-félsziget és a Közel-Kelet politikája
1994-ben a Clinton-kormányzat támogatásával Carter ellátogatott Észak-Koreába, ahol tárgyalásaik során megkötötték a Megállapodás Keretegyezményét, amely Észak-Korea nukleáris programjának felfüggesztését célozta meg amerikai energiaügyi támogatásért cserébe. Bár a kezdeti siker nem bizonyult tartósnak, és 2003-ra a kapcsolatok ismét ellenségessé váltak.
Jimmy Carter utóélete és öröksége
Carter energikussága, amit a Carter Központ hozott magával, az elnöki frusztrációkból fakadt. “Ha két ciklust töltöttem volna a Fehér Házban, nem kezdtem volna ilyen ambiciózus új karrierbe” – mondta. “Valószínűleg könyveket írtam volna.”
Georgiában, Plainsben született, Jimmy Carter a legidősebb fiú Lillian Gordy ápolónő és James Carter földimogyoró-termelő családjában. A Haditengerészeti Akadémián végzett, és később részt vett hajók atomenergiával történő meghajtásának tervezésében.
Politikai karrier
1953-ban apja halála miatt feladta haditengerészeti karrierjét, hogy átvegye a családi vállalkozást, ami politikai pályára vezetett. 1962-ben állami szenátorrá választották, majd 1970-ben Georgia kormányzójává.
Bár politikai ambíciói túlszárnyalták tapasztalatait, elnöksége globális színtérre emelte, hogy humanitárius munkát végezzen, amelyért a legtöbben emlékezni fognak rá. Felesége, Rosalynn, akivel 1946-ban kötött házasságot, több mint 140 országot látogattak meg.
Több mint 30 könyvet írt, köztük az “A Call to Action” (Cselekvésre hívás) munkáját, amely a nők elleni diszkriminációval foglalkozik, és a “A Full Life: Reflections at Ninety” (Egy teljes élet: Visszaemlékezések kilencvenévesen) című visszaemlékezését. Tavaly októberben ünnepelte 100. születésnapját, és még mindig részt vett az elnökválasztási folyamatban.
Rosalynn 2023 novemberében hunyt el. Jimmy Cartert négy gyermekük, Amy, Jack, Chip és Jeff, valamint 11 unokájuk és 14 dédunokájuk gyászolja.
James Earl Carter, politikus, született 1924. október 1-jén; meghalt 2024. december 29-én.