Elképesztő, de a műanyag tényleg mindenhol ott van – most már benned is!A műanyag a testedben landol – és fogalmunk sincs, hová

Elképesztő, de a műanyag tényleg mindenhol ott van – most már benned is!A műanyag a testedben landol – és fogalmunk sincs, hová
A nap mint nap használt műanyag tárgyak folyamatosan apró részecskéket bocsátanak ki. Ezek a mikroműanyagok és nanoműanyagok olyan parányiak, hogy teljesen észrevétlenül jutnak be szervezetünkbe – akár az agyba, akár a belekbe is. Bár a környezetszennyezésről régóta folyik a vita, most egyre több kutató hívja fel a figyelmet arra, hogy ugyanezek a szennyezők milyen károkat okozhatnak az emberi testben is.

Mikroműanyagok mindenhol: mit viszünk be magunkkal?

Egy svájci non-profit szervezet, a Food Packaging Forum új tanulmánya közel 100 korábbi kutatás eredményeit vizsgálta, amelyek a mikroműanyagok és nanoműanyagok élelmiszerekkel való kapcsolatát térképezték fel. Ezek a részecskék a milliméterestől a nanométeres mérettartományig terjednek, utóbbiak pedig különösen aggasztóak, mivel könnyedén átjutnak az emberi sejtfalon. A kutatók főleg azokat a hétköznapi tárgyakat vették górcső alá, amelyek élelmiszerekkel érintkeznek: műanyag vizespalackok, vágódeszkák, ételcsomagolások, teafilterek – sőt, a papír vagy karton dobozok többségét is műanyag bevonat fedi. Gyakran a műanyag csavaros kupakok, illetve az “ártatlannak” tűnő boros- vagy befőttesüvegek is veszélyforrást jelentenek.

Használat közben csak nő a kockázat

A kutatók megfigyelték, hogy minél többször használjuk újra a műanyag élelmiszertartó dobozokat vagy vizespalackokat, annál több mikroműanyag oldódik ki belőlük. Ez igaz a műanyag edények mosogatására, a csavaros kupak többszöri nyitására-zárására, vagy ha forró ételt teszünk műanyag tányérra. A kutatás arra is rámutatott, hogy a legtöbb tanulmány kizárólag néhány gyakori műanyagtípus, például a polietilén-tereftalát (PET) és a polipropilén vizsgálatára korlátozódik, miközben más, élelmiszercsomagolásban használt anyagokról alig tudunk valamit. Pedig a legtöbb ember naponta többször is kapcsolatba kerül ezekkel a termékekkel.

Veszély az egészségre: agyban, bélben, mindenhol

A szervezetbe került mikroműanyagok pusztító hatásairól ma még keveset tudunk, de egy friss vizsgálat szerint egy felnőtt ember agyában akár egy műanyagkanálnyi mikroműanyag is lehet – ez 7–30-szorosa annak a mennyiségnek, ami a májban vagy a vesében fordul elő. Miközben a műanyagok jelenléte összefüggésbe hozható termékenységi, emésztőrendszeri, légzőszervi betegségekkel, sőt, vastagbél- és tüdőrákkal is, a részletek egyelőre még homályosak. Egy azonban biztos: a műanyag csendben és feltartóztathatatlanul épül be a mindennapjainkba – és a testünkbe is.

2025, adminboss, www.fastcompany.com alapján

  • Te mit gondolsz, mennyire elkerülhető ez a probléma a hétköznapokban?
  • Szerinted mit lehetne tenni, hogy kevesebb műanyag kerüljön a szervezetünkbe?
  • Te mit tennél, ha választanod kellene műanyag vagy más csomagolás között?




Legfrissebb posztok