
A megtévesztő fizetési modell
New York állam pere szerint 2017 május és 2019 szeptember között több tízezer futárt vezetett félre a DoorDash fizetési modellje. Akkoriban a vállalat garantált bért kínált a sofőröknek – ez volt a minimális összeg, amit egy munkától elvárhattak. De ahelyett, hogy kifizették volna ezt a garantált összeget és hagyták volna, hogy a sofőrök megtartsák a borravalójukat, a DoorDash a borravalót beszámította az alapfizetésbe, és megtartotta a különbözetet.
Hogyan működött valójában a rendszer?
Vegyünk egy példát: tegyük fel, hogy egy sofőrnek 10 dollár van garantálva egy kiszállításért. A DoorDash mindenképpen kifizetett ebből minimum 1 dollárt, de a fennmaradó rész attól függött, mennyit adott borravalóként a rendelő. Ha 5 dollár borravalót hagytak, a DoorDash ezt beszámította a garantált 10 dolláros bérbe, és csak a maradék 4 dollárt fizette ki az 1 dolláros minimumon felül. Ha a borravaló 7 dollár volt, a DoorDash egyszerűen lecsökkentette saját kifizetését 2 dollárra. E modell szerint a sofőr csak akkor látott 10 dollárnál többet, ha az ügyfél a garantált fizetésnél többet adott borravalóként – vagyis ha 11 dollárt adtak, akkor csak az az egy dollár, ami a 10 dolláros garancia felett volt, került ténylegesen a sofőrhöz, ahelyett hogy a DoorDash saját kifizetési oldalát támogatta volna.
Elrejtett információk és félrevezető kommunikáció
Ez a fizetési modell még akkor is gyanús lenne, ha a DoorDash pontosan elmagyarázta volna, hogyan osztják el a kifizetéseket. De… nem tette. A főügyész pere szerint a DoorDash olyan üzenetet mutatott az ügyfeleknek, hogy “A futárok mindig a borravaló 100 százalékát kapják meg” – olyan állítás, amely technikailag igaz, de nem tisztázza, hogy a “borravaló” valójában a kiszállítók bérének számít. New York állam azzal érvelt, hogy a borravalók működését magyarázó közlemények el voltak rejtve az online dokumentumokban, és “az ügyfeleknek nem volt módjuk megtudni, hogy a DoorDash a borravalókat saját költségeinek csökkentésére használja.” A DoorDash végül megváltoztatta politikáját, hogy biztosítsa, hogy “a keresetek pontosan annyival nőnek, amennyit az ügyfél minden rendelésnél borravalóként ad”, de New York állam ügye azt jelenti, hogy a sofőrök végre megkapják azokat a borravalókat, amelyeket abban az időszakban kerestek, amikor a vállalat kevésbé volt átlátható azzal kapcsolatban, hogy ki is teszi zsebre valójában azt a plusz pénzt.
Jobb későn, mint soha
A kártérítésre jogosult futárokat a perbeli egyezség adminisztrátora fogja felkeresni, hogy megkaphassák a jogilag őket illető tortaszelet-részüket. Jobb későn, mint soha.