Az űrszemét gyilkos brit robot: letakarítás indul!Legalább lesz, aki utánunk felmos!

Az űrszemét gyilkos brit robot: letakarítás indul!Legalább lesz, aki utánunk felmos!
Nagy-Britannia saját űrszuperhőssé szeretne válni azzal, hogy robotűrhajót fejleszt a Föld körüli pályán keringő, halott műholdak eltakarítására. A brit Space Agency 75,6 millió fontot (kb. 35,2 milliárd forintot) fordít az úttörő Aktív Törmelékeltávolítás (Active Debris Removal, ADR) küldetésre, amelynek célja, hogy két használaton kívüli, brit licencű műholdat vadásszon le a világűrből. A brit robotűrhajó fejlett, mesterséges intelligenciával vezérelt navigációval lesz felszerelve, és a tervek szerint 2028 végén indulna útnak. A küldetés során a robot egyenként elkapja, majd a Föld légkörébe irányítja a halott műholdakat, ahol azok a belépés során elégnek – eközben valószínűleg maga a “takarító” űreszköz is megsemmisül. Ez a lépés nem csupán az űrszemét veszélyét csökkenti – amely fenyegeti az olyan szolgáltatásokat, mint a GPS, az időjárás-előrejelzés vagy a kommunikáció –, hanem látványosan demonstrálja a brit technológiai innovációt is.

Brit pénz, brit szakértelem

A kormány versenypályázatot hirdetett: egyetlen nyertes szállító kapja meg a teljes ötéves kutatási és fejlesztési feladatot, beleértve az űrhajó megalkotását, tesztelését, indítását és irányítását. Az ADR program már 11 millió font (kb. 5,1 milliárd forint) értékű előzetes tanulmányt és tervezési munkát tudhat maga mögött, így a projekt valóban szilárd alapokon nyugszik.

A brit űripar rejtett sikertörténet: a szektor 18,9 milliárd fontot (kb. 8,8 ezer milliárd forintot) ér, és 52 ezer embert foglalkoztat. A Space Agency stratégiát váltott: egyszeri támogatások helyett most kemény piaci versenyben keresik az igazi innovátorokat, hogy fellendítsék a magánberuházásokat, és országszerte rendkívül jól képzett munkahelyek jöjjenek létre.

Űrszemét: egyre több a zűr

Az űrszemét már óriási probléma: a brit becslések szerint több mint 140 millió, 1 cm-nél kisebb törmelékdarab és 54 ezer, 10 cm-nél nagyobb objektum kering a Föld körül. Az amerikai FAA is hasonló számokkal számol: 23 ezer darab haladja meg a 10 cm-es méretet, félmillió 1–10 cm közötti, és legalább 100 millió, 1 mm-nél nagyobb darab úszik a kozmoszban.

A jövőben további megoldások is születhetnek: amerikai cégek az Otter nevű űrhajóval vizsgálnák, mozgatnák vagy irányítanák eltakarításra a használaton kívüli műholdakat. Japánban kidolgoztak egy technikát, mellyel fékező kábelekkel lassítanák le a “szeméteket”, hogy azok is belépjenek a légkörbe, és elégjenek.

Kik lesznek űrszemét-vadászok?

A pályázat minden olyan brit vagy külföldi cég előtt nyitott, amely hitelesen teljesíteni tudja a kihívást. A győztes maga választhatja ki, pontosan melyik két használaton kívüli műholdat tüntetné el az Egyesült Királyság űrobjektum-regiszteréből. A szerződő vállalatnak joga lesz alvállalkozókat bevonni.

A legfontosabb: ez a misszió csak a kezdete lehet egy új, domináns brit szolgáltatási iparágnak az űrben, ahol a közeljövőben ipari méretekben gyűjthetik be az emberiség után hátramaradt űrszemetet – hogy az ne a működő platformokat, hanem a brit gazdaságot lendítse előre.

2025, adminboss, go.theregister.com alapján

  • Te mit gondolsz arról, hogy a brit cégek ilyen komoly űrprojektekben versenyezhetnek egymással?
  • Te mit tennél, ha választanod kellene: először etikai vagy gazdasági szempontokat vennél figyelembe egy ilyen űrszemét-eltakarítási projekt tervezésénél?




Legfrissebb posztok