
Leépülő tudományos missziók
A Trump által „Egy nagy, gyönyörű törvényjavaslatnak” (One Big Beautiful Bill) nevezett törvény a kritikus infrastrukturális fejlesztéseket és adókedvezményeket hivatott támogatni, azonban komolyan megszorítja az amerikai űrkutatási hivatal költségvetését. A NASA tudományos misszióinak korábbi vezetői közös nyilatkozatban ítélték el a Fehér Ház által javasolt 47 százalékos forráselvonást, a Planetary Society pedig a költségvetést kihalási eseménynek nevezte.
Űrsikló-mozgatás árnyékában
Mindeközben 85 millió dollárt (körülbelül 31 milliárd forintot) szánnak arra, hogy átszállítsanak egy űrsiklót az egyik múzeumból a másikba. Lori Garver, a NASA volt helyettes adminisztrátora szerint, ha ez az adófizetők pénzköltési prioritása, „akkor végünk van”, hiszen a szállítás az űrsikló szétbontásával járna, ami valószínűleg helyrehozhatatlan károkat okozna.
Régi sérelmek és új félelmek
Wayne Hale, a Space Shuttle program egykori menedzsere emlékeztet: Houston és Texas természetesnek veszi az űrközpontot és a shuttle-jogokat — pedig ezt mind újra és újra ki kell érdemelni. Közben NASA-belső körökből kiszivárgott: a szervezet már most úgy viselkedik, mintha a 2026-os finanszírozási igényt tekintené alapnak, és sürgetik a projektek leállítását, hogy felkészüljenek a gyors megszorításokra.
Beletörődés és kihívások
A NASA hivatalosan nem erősítette meg ezeket az információkat, mindössze annyit közölt: minden centet a lehető leghatékonyabban használ fel, és elkötelezett a jövő űrkutatása mellett, miközben soha nem látott korszakot ígér az emberes űrrepülés és az innováció terén. Sokan inkább szkeptikusak: a költségvetés csökkentése könnyen jelentheti a NASA aranykorának végét.