Az Univerzum Szélén Találták Meg Az Elveszett Bolygót – A csillagászok sem tudják, merre járnak már?

Az Univerzum Szélén Találták Meg Az Elveszett Bolygót – A csillagászok sem tudják, merre járnak már?
A Tejútrendszer központjától több mint 3200 fényévre bukkantak egy hatalmas, Jupiter-méretű gázóriásra, az AT2021uey b-re. Ez mindössze a harmadik bolygó, amelyet sikerült ilyen távolságban felfedezni a galaxis sűrű középpontjától. A gázbolygó egy hűvös M típusú törpecsillag körül kering, egy teljes körét hozzávetőleg 4170 nap alatt teszi meg. Különlegessége nemcsak a helyzetéből, hanem a felfedezés módjából is fakad.

MI-mikrolencsével a láthatatlan nyomában

A bolygó létezését gravitációs mikrolencse-hatással sikerült kimutatni. Ez a ritka jelenség akkor következik be, amikor egy bolygó gravitációja elgörbíti a téridőt, így lencseként nagyítja fel egy háttércsillag fényét – hirtelen felfénylést okozva. Ez a módszer Einstein általános relativitáselméletén alapul: a gravitáció nem rejtett erő, hanem a téridő görbülete, melyet az anyag és energia jelenléte alakít ki.

A mikrolencse-módszer különlegessége, hogy olyan égitesteket is kimutat, amelyeket semmilyen más módszerrel nem lehet közvetlenül megfigyelni. Egy csillagász szavaival: nagyon hasonlít ahhoz, amikor csak egy repülő madár árnyékát látjuk, de ebből mégis következtethetünk a madár típusára és távolságára is.

Mit árul el egy magányos óriás?

Az AT2021uey b jelenlétét először 2021-ben fedezte fel a Gaia űrtávcső – egy rövid fényességnövekedés jelezte a bolygót. Ezt követően a vilniusi Molėtai Csillagászati Obszervatórium részletes megfigyelései alapján a bolygó tömegét a Jupiter tömegének 1,3-szorosára becsülték, csillaga pedig a Naphoz képest csak feleannyi hőt bocsát ki. A bolygó a Föld–Nap távolság négyszeresénél is távolabb kering saját csillagától.

Ez a felfedezés arra utal, hogy bolygók nemcsak a galaxis gazdag, nehéz elemekben bővelkedő középpontjában születhetnek, hanem a peremvidékek szegényes környezetében is, ahol elméletileg ritkábban alakulhatnának ki ilyen óriások. Az elmúlt három évtizedben a bolygórendszerek sokfélesége alapjaiban írta át a bolygókeletkezésről alkotott elképzeléseinket, és úgy tűnik, hogy a galaxis váratlan zugaiban is izgalmas meglepetések várhatnak még ránk.

2025, adminboss, www.livescience.com alapján

  • Te mit gondolsz, érdemes ennyire távoli bolygókat keresni?
  • Te mit tennél, ha egy teljesen új bolygót fedeznél fel?
  • Szerinted helyes, ha különleges felfedezésekről még kevés információval is beszámolnak a kutatók?




Legfrissebb posztok