Az Univerzum 10 millió titka és egy új vércsoport

Az Univerzum 10 millió titka és egy új vércsoport
A chilei Vera C. Rubin Obszervatórium első felvételei lenyűgözőek: az égboltról készült panorámaképen 10 millió galaxist örökítettek meg, többet, mint amennyit valaha láttunk a Szűz csillaghalmaz körül. Ezek közül számos galaxist most fedezett fel először az emberiség, köztük olyanokat is, amelyek eddig teljesen ismeretlenek voltak. Az obszervatórium 2025 végére válik teljesen működőképessé, és már az első évében több adatot gyűjt majd, mint a világ összes többi optikai csillagvizsgálója együttvéve. Az adatoktól azt remélik, hogy számos eddig rejtett aszteroida helyét azonosítani tudják, valamint új információkat nyernek a sötét anyag és a sötét energia tulajdonságairól.

Új vércsoport: Gwada negatív

Egy 68 éves nőn, aki Franciaország tengerentúli területén, Guadeloupe-on él, egészen különleges vércsoportot fedeztek fel, amelyet Gwada negatívnak neveztek el. Még 2011-ben bukkantak rá, ugyanis rutinvizsgálatok során sem az ő, sem mások vércsoportja nem egyezett vele. Két évnyi részletes genom-szekvenálás után egyedi genetikai mutációt találtak, aminek köszönhetően ő jelenleg az egyetlen ismert ilyen vércsoportú ember. Nem tudni, él-e még valaki ilyen mutációval a bolygón, egyelőre a vérét csak ő maga kaphatná.

Miért törték össze Hatsepszut szobrait?

Az ókori egyiptomi fáraónő, Hatsepszut (i.e. 1473–1458) emléke régóta rejtély: korábban úgy tartották, utóda szándékosan semmisítette meg szobrait, hogy kitörölje nevét a történelemből. Az új kutatások szerint azonban a szobrokat valójában nem felejtésre szánták, hanem az volt a cél, hogy „deaktiválják” őket – vagyis ne tudják már betölteni eredeti vallási funkciójukat.

Orkák és a tengeri „szerszámkészítés”

Washington állam partjainál november óta egy orkacsapat meglepő szokást honosított meg: egyes példányaik óriási barnamoszat (bull kelp) szárakat törnek le, majd ezeket gördítik végig társaik testén, mintha közös ápolási szertartást végeznének. Az etológusok szerint ez az első olyan ismert eset, amikor tengeri emlősök szerszámot készítenek, sőt, az első példa arra, hogy egy vadon élő állat olyan eszközt használ, amely egyszerre két példánynak is előnyös, ráadásul nem a végtagjait, hanem a testének törzsét használja a manipulációhoz.


Rejtélyes minták a Marson

A Mars felszínét most már 20 kilométeren át fonják át pókhálószerű „boxwork” (dobozszerű) alakulások – ezek a kereszteződő barázdák ásványokban gazdag kőzetekből állnak. A mintázatok a Kíváncsiság (Curiosity) marsjáró kamerájának köszönhetően kerültek előtérbe, és többféle tudományos reményt is fűznek hozzájuk: ha közelebbről meg tudják vizsgálni őket, akár arra is választ adhatnak, volt-e egykoron víz és élet a vörös bolygón.

2025, adrienne, www.livescience.com alapján



Legfrissebb posztok