Az őssejtterápia visszaadta a mozgásképességet gerincvelői sérültek számára

Az őssejtterápia visszaadta a mozgásképességet gerincvelői sérültek számára
Japán kutatók bejelentették, hogy az általuk kifejlesztett őssejtterápia segítségével négy gerincvelő-sérült beteg közül kettőnél sikerült javítani a mozgásfunkciókat az első ilyen jellegű klinikai vizsgálat során. Jelenleg nincs hatékony gyógymód a súlyos gerincvelő-sérüléseket követő bénulásra, amely csak Japánban több mint 150 000 embert érint, és évente 5000 új esetet regisztrálnak.

Indukált pluripotens őssejtek alkalmazása

A Tokiói Keio Egyetem kutatói indukált pluripotens őssejteket (iPS) használnak a vizsgálatukban. Ezeket a sejteket úgy hozzák létre, hogy már specializálódott sejteket fiatalabb, korai állapotba stimulálnak vissza. Ezután a sejtek különböző típusú sejtekké alakíthatók, a Keio kutatói pedig neurális őssejtekké érlelték őket.

Az egyetem pénteken közölte, hogy az Amerikai Gerincvelő-sérülés Társaság (ASIA) károsodási pontszáma két betegnél javult, miután több mint kétmillió iPS-eredetű sejtet ültettek be a gerincvelőbe. Egyéves megfigyelést követően mind a négy esetben nem jelentkeztek súlyos mellékhatások.

Biztató eredmények

Az NHK közszolgálati műsorszolgáltató beszámolója szerint az egyik javulást mutató beteg egy idős férfi volt, aki balesetben sérült meg. Most már támasz nélkül képes állni, és járni is próbálkozik.

“Sikerült eredményeket elérnünk a világ első klinikai kezelésében iPS-sejtekkel,” nyilatkozta Hideyuki Okano professzor, a kutatás vezetője. A csapat reményei szerint a további klinikai vizsgálatok közelebb hozhatják a kezelést a betegekhez.

Az egyetem 2019-ben kapott kormányzati jóváhagyást a kezdeti vizsgálatra, és 2022-ben hajtották végre az első műtétet. A betegek adatai bizalmasak, de a csapat olyan emberekre összpontosít, akik a műtétet megelőzően 14–28 nappal sérültek meg.

2025, adrienne, medicalxpress.com alapján

  • Mit gondolsz, mennyire fontos az őssejtkutatás a jövő orvostudományában?
  • Ha te lennél a vezetője egy ilyen kutatásnak, mit tennél másként, hogy még több betegnek segíts?
  • Szerinted mennyire etikus a különböző országok orvosi kutatásait eltérő szabályozásokkal végezni?




Legfrissebb posztok