
Az amerikaiak vádjai és a védelem álláspontja
Az Egyesült Államok körözése szerint Kasatkin egy zsarolóvírus-banda tárgyalójaként, vagyis közvetítőjeként működött közre a támadások során. Jelenleg kiadatási eljárás alatt áll, hogy szembenézzen az informatikai csalásra irányuló szövetkezés vádjával. Ügyvédje, Frédéric Blot szerint azonban ártatlan: szerinte minden egy használt számítógéphez köthető, amelyet Kasatkin vásárolt, és amiről ő maga semmit sem tudott. Elmondása szerint Kasatkin a számítástechnikához sem ért, még egy alkalmazást sem tudna telepíteni, vagyis esélytelen, hogy bármilyen számítógépes bűncselekménybe keveredjen.
A zsarolóvírus-banda és a támadások
A hatóságok szerint az említett zsarolóvírus-csoport 2020 és 2022 között több mint 900 céget támadott meg, köztük két amerikai szövetségi ügynökséget is. Bár a banda nevét hivatalosan nem hozták nyilvánosságra, leírásuk alapján a hírhedt Conti-csoport (Conti group) lehet az elkövető, amely állami és vállalati rendszerek ellen is indított támadásokat.
Rendőrségi kezdeményezések és a fenyegetés súlya
A francia rendőrség az utóbbi időben több hasonló ügyben is fellépett, többek között az IntelBroker és a ShinyHunters nevű hackerekkel szemben. Bár a felhőalapú támadások technikái folyamatosan fejlődnek, sok esetben egyszerű módszerek is elegendőek a sikerhez. A Wiz jelentése szerint napjaink támadói között nyolc kulcsfontosságú technika ismerhető fel.