
Évekig eltussolt szennyezés
A felháborodás 2023-ban lángolt fel, amikor kiderült: évek óta figyelmen kívül hagyták a per- és polifluoralkil anyagok (PFAS) magas koncentrációjára vonatkozó figyelmeztetéseket. Például 2017-ben a Chièvres-i amerikai légitámaszpont egy habbal oltási incidens után riasztotta a helyi víztársaságot a veszélyről. Az amerikai katonáknak azonnal javasolták, hogy palackozott vizet igyanak, miközben a helyi lakosságnak még évekig semmit sem mondtak, hiába értesítették 2018-ban a regionális kormányt.
Az egészség és a mindennapok veszélyben
A PFAS több mint 10 000 mesterséges anyagból álló család, amelyeket például tapadásmentes serpenyőkben, folttaszító szőnyegekben vagy különféle ipari termékekben használnak. Ezek rendkívül lassan bomlanak le a környezetben, innen ered a nevük: örök vegyszerek. Noha világszerte egyre több ország tiltja őket, krónikus, alacsony szintű kitettségük olyan betegségekkel is összefüggésbe hozható, mint a magas koleszterinszint, immunrendszeri gyengülés, alacsony születési súly vagy egyes ráktípusok.
Belgium drasztikus lépései
A tavaly mért PFAS-értékek Braine-le-Château ivóvizében ötször-hatszor is meghaladták a belga hatóságok által a négy fő PFAS-összetevőre nemrég elfogadott 4 nanogramm/literes biztonsági szintet. A szennyezés pontos forrását egyelőre vizsgálják, de időközben aktívszén-szűrők beépítését rendelték el, és a vonatkozó uniós előírásokat is szigorúbban, korábban vezetik be. Ennek eredményeként Vallónia 2025-re már olyan szabályokat alkalmaz, amelyek húsz PFAS vegyület esetében 100 nanogramm/literben határozzák meg a vezetékes víz határértékét.
Küzdelem és kilátások
A lakosság aggodalma továbbra is jelentős, hiszen a szennyezés eredetének felderítése akár évtizedekig is eltarthat. A hatóságok jelenleg csupán tűzoltó módjára kezelik a helyzetet: legyen szó a saját termesztésű tojás és zöldség fogyasztásának tiltásáról, vagy a szennyvíziszap szabályozásáról. Egyre több európai ország – például Dánia, Németország, Hollandia, Norvégia és Svédország – közösen javasolja az EU-nak az összes PFAS-alapú termék gyártásának, értékesítésének és használatának teljes tiltását. Az Európai Bizottság is napirenden tartja, hogy ezeket az anyagokat kitiltsa a mindennapi fogyasztói termékekből.