
A titkos társ, Siwarha
A Hawaii Mauna Kea csúcsán, a Gemini North távcsővel most először sikerült észrevenni a Halvány Titkot. Ahhoz, hogy Betelgeuse túlragyogó fénye ne vakítsa el a detektorokat, 14 ezredmásodperces expozíciót alkalmaztak. Így vált észlelhetővé az 1,5-szeres naptömegű, rendkívül fiatal csillag, amely még a hidrogén-égést sem kezdte el magjában. Ezek a jellemzők többek között egybevágnak a korábbi elméleti modellekkel, ugyanakkor a bizonyítékok óvatosságra intenek, megerősítő észlelésekre még szükség lesz.
Szokatlan közelség, baljós sors
A Siwarha névre keresztelt kísérő nagyjából négyszer akkora távolságban kerüli meg Betelgeuse-t, mint amilyen messze vagyunk a Naptól, ráadásul teljes pályáján a Betelgeuse hatalmas légkörében úszik. Jelentős, hogy Betelgeuse mérete a Napénak hétszázszorosa, így a pályatávolság ellenére szinte összeforr csillagtársával. Ez azonban baljós jövőképet vetít előre: valószínűleg tízezer éven belül Betelgeuse elnyeli társát, vagy egy szupernóva-robbanás vet véget a párosnak. Mindez arra utal, hogy közös sorsuk nem lehet hosszú életű.
Új korszak a ragyogó csillagok vizsgálatában
A csapat a módszerrel most más fényes változócsillagok, például az Antares (Antares) társait is szeretné vizsgálni, amelyeket eddig a túlzott fényesség miatt alig tudtak tanulmányozni a jelenlegi műszerekkel. Betelgeuse új társát is csak ideiglenesen hívhatjuk Siwarhának (azaz: „az ő karkötője”), amíg a Nemzetközi Csillagászati Unió hivatalosan el nem ismeri a nevet.