Az óriástávcső, amely végre hallja az univerzum suttogását

Az óriástávcső, amely végre hallja az univerzum suttogását
A Utah sivatagban hamarosan felépülő Deep Synoptic Array 2000 (DSA-2000) egészen új szintre emelheti a kozmikus rádiójelek vizsgálatát. Az 1950-es évek óta a rádiócsillagászat folyamatosan tágítja a világegyetemről alkotott képünket, most azonban egy minden eddiginél nagyobb rendszer épülhet: 2000 darab, egyenként 5 méter átmérőjű antenna alkotja majd az összesen közel 10 km² területet lefedő hálózatot a sivatag csendes részén.

Új esély a sötét anyag nyomában

A DSA-2000 páratlan, széles látómezejű és nagyszerű felbontású lesz, így olyan jeleket is érzékelhet, amelyeket a jelenlegi távcsövek képtelenek észlelni. Az univerzum még mindig tele van rejtélyes rádiójelekkel és ismeretlen anyagokkal – például a galaxisok tömegének többsége láthatatlan sötét anyagból áll, amelynek közvetlen észlelésére most lehet először esély.

Az egyik lehetséges sötétanyag-jelölt, az axion, láthatatlan részecske, amely nagytömegű égitestek – például neutroncsillagok – körül gyűlhet össze, ahol az erős mágneses tér hatására fényrészecskévé alakulhat egy bizonyos frekvencián. Ezt a tartományt pontosan lefedi a DSA-2000, így akár közvetlenül is észlelhető lehet a jel.

Gyilkos forgások, láthatatlan társak és gyors rádiókitörések

A sötétfoton nevű feltételezett részecske szintén sűrűsödhet neutroncsillagok köré, ahol a csillag extrém forgása még intenzívebb jeleket kelthet: ezek a normál fotonokkal rezonálva villámgyors kitöréseket okozhatnak – ezeket is detektálhatja a DSA-2000.

Nemcsak új anyagfajtára nyílhat rálátás: a műszer körülbelül 3000 pulzár forgását fogja nagy pontossággal mérni, így a legapróbb változásokat is detektálhatja – például tiltott fekete lyukak vagy kicsiny sötétanyag-halmozódások jelenlétét is felfedheti.

Végül pedig sok tízezer gyors rádiókitörést (FRB – Fast Radio Burst) is észlelhet a DSA-2000, amelyek segítségével feltérképezhetővé válik a közeli univerzum szerkezete, és közelebb juthatunk a szellemrészecskék (ghost particles) természetének megfejtéséhez is.

A világegyetem végre megszólalhat

Az univerzum minden titka ott rejlik a rádiójeleiben – csupán elég figyelmesen kell hallgatnunk. A DSA-2000 lehet a kulcs a legizgalmasabb kozmikus rejtélyek feloldásához.

2025, adrienne, www.livescience.com alapján

  • Te mit gondolsz arról, hogy érdemes-e ennyi pénzt és energiát ilyen kutatásokra fordítani?
  • Szerinted milyen morális felelősségünk van, ha új, veszélyes információkat fedez fel egy ilyen műszer?
  • Te meghozatnád-e azokat a döntéseket, amik egy ilyen hatalmas projekt elindításához kellenek?




Legfrissebb posztok