
Minden adott a sikerhez
Cartagena városában végzett vakteszten 400 fogyasztót kérdeztek meg a cinkdúsított rizsről. A kóstolók nem ismerték fel a különbséget a biofortifikált és a hagyományos rizs között, sőt, sokszor kifejezetten az újat kedvelték, anélkül is, hogy tudták volna: több cinket visznek be a szervezetükbe. Amikor a résztvevők megtudták az extra tápanyagtartalmat és annak egészségügyi előnyeit, hajlandóak voltak akár 41 százalékkal is többet fizetni a dúsított rizsért, mint a megszokott változatért, illetve 12 százalékkal többet, mint más prémium kategóriás rizsfajtákért.
A tanulmány 2023-ban készült, amikor Kolumbiában jelentős élelmiszer-infláció sújtotta a lakosságot. Még ebben a gazdasági helyzetben is egyértelmű volt az igény az egészségesebb élelmiszerek iránt, ami erős üzenet a termelők, döntéshozók és kutatási támogatók számára.
BIOZn035: a cinkben gazdag rizs története
Az első biofortifikált rizsfajta, a BIOZn035, 2021-ben jelent meg Kolumbia karibi régiójában, ahol a cinkhiány a legsúlyosabb. A rizst a Kolumbiai Rizsszövetség (Fedearroz) terjeszti, fejlesztésében a CIAT (ma Alliance of Bioversity) és a francia CIRAD is részt vett. A nem génmódosított, de célzottan nemesített fajtát a helyi lakosság igényeihez és ízléséhez igazították: háziasszonyok és családfők egyaránt könnyedén be tudják illeszteni a családi étrendbe, hiszen fogyasztásra és tápértékre is kiváló.
Laboratóriumi és szántóföldi vizsgálatok kimutatták, hogy a BIOZn035 rizs átlagosan 62,5 százalékkal több cinket tartalmaz, mint a hagyományos rizsek. 2020 és 2024 között a termelők 15,6 tonna vetőmagból 785 tonna termést takarítottak be, és nem tapasztaltak visszaesést a hozamokban. Most a Fedearroz növeli a vetőmag-előállítást, és kiterjedtebb promócióba kezdett.
A biofortifikáció nem áll meg a rizsnél: a CGIAR nemzetközi kutatóközpontjaiban a bab, manióka, kukorica, édesburgonya és búza fejlesztése is zajlik, mindezt az éhezés és tápanyaghiány sújtotta térségek számára.
A tápláló rizs kihívásai és a jövő
Bár a biofortifikált rizs javítja a helyzetet, a GI-je (glikémiás indexe) továbbra is magas maradhat. Ez azt jelenti, hogy jelentősen emeli a vércukorszintet, ami 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezethet, különösen, ha az étrend nem elég változatos. Kutatások szerint – például a Fülöp-szigeteki fogyasztók esetében – az emberek szívesen váltanának alacsonyabb GI-vel rendelkező élelmiszerre, csakhogy a legtöbb elérhető alternatíva is magas vércukorszintet okoz.
Ezért is fontos, hogy a nemesítők már nemcsak a tápanyagtartalom növelésére, hanem a GI-csökkentésre is fókuszálnak, vagyis olyan fajtákat fejlesztenek, amelyek egészségesebbé teszik a mindennapi főételeket. Mindez különösen lényeges ott, ahol az embereknek nincs lehetőségük változatosabb étrendet választani.
Tanulságok Kolumbiának és a világnak
A kutatás egyértelmű üzenetet ad: az emberek, még szűkös költségvetés mellett is, hajlandók többet fizetni a tápanyagdúsított alapélelmiszerekért, ha azok ízben és állagban megfelelnek. Érdemes tehát a döntéshozóknak és élelmiszeripari cégeknek támogatniuk a biofortifikált termelést. A kutatók különösen a nőkre és kisgyermekes családokra fókuszálják az előnyök kommunikálását, hiszen a tápanyaghiány náluk járhat a legsúlyosabb következményekkel. Az állami és kutatási források bővítése nemcsak Kolumbiában, hanem más országokban is javíthatja az egészségügyi és élelmezési helyzetet.
A tanulmány lényege: a tudományos fejlesztések képesek egészségesebb, jobb életet biztosítani, még akkor is, ha a mindennapokban sok a gazdasági nehézség.