Az óceán titkos energiája: Skóciában már bizonyított

Egy skóciai partoknál működő víz alatti turbinarendszer több mint hat éve folyamatosan termeli az áramot, stabilan kihasználva az óceáni árapály erejét. Ez az eredmény fontos mérföldkő: bebizonyosodott, hogy a technológia hosszú távon is működőképes, és akár nagyléptékű, gazdaságos energiatermelésre is alkalmas lehet. Az Európai Óceánenergia Szövetség szerint ezzel a beruházás vonzóbbá vált a befektetők szemében, hiszen nem kell gyakran, drága karbantartás miatt kiemelni a turbinákat a tengerből, mint más hasonló projektek esetében.

Az árapályban óriási lehetőség rejlik

Az árapályenergia még mindig a fejlesztés korai szakaszában jár, de hatalmas potenciált rejt magában. Az Amerikai Nemzeti Megújulóenergia Laboratórium szerint az úgynevezett tengeri energia – amely magában foglalja az árapály, az áramlatok, a hullámzás és a vízhőmérséklet-különbségek kiaknázását – a világ legnagyobb, eddig kiaknázatlan megújulóenergia-forrása.

Óriásprojektek várhatók Skóciában

A skóciai pilotprogramban jelenleg négy darab 1,5 megawattos turbina működik, mellyel 7 000 háztartást lehetne egy évig ellátni árammal. A fejlesztők tervezik az elektromos hálózat bővítését, amivel 2030-ra már 20 turbina is üzemelhet, a teljes telephelyen pedig a jövőben akár 130 nagyobb teljesítményű turbina is helyet kaphat. Az árapályenergia így hamarosan komoly tényezővé válhat Európa energiaellátásában.

2025, adrienne, news.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok