
Mindenkinek, aki zenét játszik
A cél, hogy a zenélés örömtelibb legyen – mondja Andrew Carlins vezérigazgató, aki a Stanford MBA/MA képzésén tanul. Olyan világot képzel el, ahol például egy nebraskai kisváros zenetanára is pillanatok alatt szerezhet a diákok számára megfelelő, személyre szabott hangszerelésű kottát bármilyen számhoz. Ráadásul az MI képes különböző tanulási szintekhez igazítani az elkészült kottákat.
Nem csak zongoristáknak
Az induláskor elsősorban a zongora leírása működik a legpontosabban, de más hangszerek is elérhetők már. A tervek szerint hamarosan bővül a kínálat: jönnek például gitártabulatúrák és komplett zenekari átiratok is. Akinek nincs kedve kézzel leírni a saját dalát, egyszerűen feltölti a fájlt, és kész a kotta – vagy akár piano roll nézetben digitálisan, ha valaki a hagyományos kottát nem tudja olvasni.
Egyszerű feltöltés és jogi szürkezóna
A YouTube-linkek is automatikusan feldolgozhatók. A feltöltéskor ugyan ki kell pipálni, hogy jogosult vagy a fájl használatára, de a rendszer könnyen kijátszható – így akár jogvédett zenék kottája is legenerálható ingyen. Az sem teljesen tiszta, hogy ez jogilag mennyire aggályos: otthoni tanulásnál engedélyezett a dallam fül után történő leírása, és nem biztos, hogy az MI-eszközzel való gyorsítás komolyabb jogsértést jelentene. Maga a szoftver nem generál új zenét, csak a feldolgozást gyorsítja fel, kottaszerkesztési lehetőséggel.
Mesterségesen tanított MI, gyors tőkeinjekció
A Songscription MI-modellje Tim Beyer és Angela Dai publikációira épül. A tréningadatokhoz részben zenészek és közkinccsé vált kották szolgáltak, de legtöbbjük generált: vagyis a kotta alapján a cég maga készítette a hangfájlokat, majd effektekkel (például zajjal, visszhanggal) valósághűvé tette azokat.
A hét hónapos startup már előzetes kockázati tőkét is szerzett, és bekerült a Stanford StartX inkubátorprogramjába.