Az MI központokat is térdre kényszerítheti a hőség

Az MI központokat is térdre kényszerítheti a hőség
Ahogy a klímaváltozás gyorsul, egyre nagyobb veszélybe kerülnek azok a szerverparkok világszerte, amelyek az MI és a felhőszolgáltatások működéséhez elengedhetetlenek. Az extrém hőhullámok növelik a víz- és energiaigényt, miközben ezekből az erőforrásokból egyre kevesebb áll rendelkezésre. A vízért folytatott verseny a helyi lakosokkal is konfliktushoz vezethet, az áramkimaradások pedig leállíthatják az üzletmenetet – mindez korábban elképzelhetetlen kockázatot jelent a MI-t kiszolgáló adatközpontok számára.

Hőség, versenyfutás az erőforrásokért

A vállalati adatok szerint világszerte több száz jelentős adatközpont működik, például Los Angelesben, Dubaiban vagy Bangkokban. Ezek több mint fele minden évben egyre komolyabb hűtési kihívással szembesül. Amennyiben az üvegházhatású gázkibocsátást nem sikerül érdemben csökkenteni, és a globális átlaghőmérséklet legalább 4 °C-kal emelkedik az iparosodás előtti időkhöz képest, 2040-re e létesítmények kétharmada magas vagy nagyon magas kockázati kategóriába kerülhet. 2030 és 2080 között átlagosan 83 százalékkal nőhet azoknak a napoknak a száma, amikor muszáj lesz bekapcsolni a hűtőrendszereket.

Ivóvíz és áram: egyre kritikusabb pontok

Az elkövetkező 5 évben a nagy adatközpont-városok több mint felének vízhiánnyal kell szembenéznie. A hűtés elsősorban vízfogyasztással jár, ezért mindenhol, ahol gyorsan nő a hőmérséklet, veszélybe kerülhet a működés. Dubai és Isztambul kiemelten érintett, de Los Angeles, Denver és Phoenix is 2030-ra a kockázati lista élére kerül. Az extrém meleg a villamosenergia-hálózatok átviteli kapacitását is próbára teszi, különösen az elavult infrastruktúrával rendelkező városokban.

Innováció kontra politika

A szolgáltatók új hűtési és energiahatékonysági technológiákkal, valamint felelős beruházási gyakorlatokkal igyekeznek felkészülni. Néhány tanulmány szerint magát a mesterséges intelligenciát is be lehet vetni a szél- és napenergia hasznosításának optimalizálására. Mindeközben az Egyesült Államokban a Trump-kormányzat megvonta a tiszta energiát ösztönző támogatásokat, helyette a fosszilis forrásokra építené az MI központok energiaellátását, amivel csak tovább gerjeszti a klímaváltozást.


Már most is történnek leállások

Nem csak elméleti veszélyről van szó: 2022-ben egy londoni hőhullám miatt a Google és az Oracle szerverparkjai estek ki hűtési problémák miatt. Néhány hónappal később Kaliforniában is leállt egy nagy adatközpont az X (korábban Twitter) számára. A jövőben az ilyen kockázatok tovább nőnek, ahogy a hőhullámok gyakoribbá és súlyosabbá válnak, miközben az energiaigény folyamatosan emelkedik.

2025, adminboss, www.scientificamerican.com alapján

  • Te szerinted meddig lehet fontosabb a technológia működése, mint a helyi víz- és energiaellátás?
  • Ha a helyi lakosokat hátrány éri, te mit tennél egy ilyen konfliktusban?
  • Szerinted etikus tovább bővíteni az adatközpontokat, ha ezzel környezeti károkat okozunk?




Legfrissebb posztok