
Valódi egyedi fotonforrás: húsz éve várt áttörés
A Kínai Tudományos és Technológiai Egyetem (USTC) kutatói áttörték ezt a korlátot: sikerült megalkotniuk a világ első, kizárólag igény szerint egyetlen fotont kibocsátó forrását. Az új rendszer nem csupán elméleti újítás, hanem jelentősen növeli a biztonságos kulcsgenerálás sebességét is. Míg a korábbi, gyenge koherens impulzusokon (WCP – Weak Coherent Pulse) alapuló rendszerek elméleti maximuma az volt, hogy az egyes fényimpulzusok csupán 37 százaléka ad valóban biztonságos kulcsot, az SPS (single-photon source – egyedi fotonforrás) ezt végre meghaladja. Ez húsz éve tartó problémát old meg, hiszen korábban az ilyen források fényereje túl alacsony – mindössze kb. 10 százalék – volt a megbízható működéshez.
Laborból a városi légtérbe: kirobbanó eredmények
A kutatók egy nagy hatékonyságú kvantumpont-fotonforrást fejlesztettek, amelyhez keskenysávú szűrést és kis veszteségű polarizációs modulációt társítottak. Ez minden eddiginél hatékonyabb fényforrást biztosított QKD célra. Laboratóriumi és szabadlevegős, városi környezetben is tesztelték az eszközt, lenyűgöző eredményekkel: az új rendszer a gyakorlatban 1,08×10^3 bit/pulzus sebességgel állította elő a titkosító kulcsot, ami 79 százalékkal meghaladja a korábbi, gyenge koherens fényen alapuló QKD-rendszerek maximumát. Hátrány, hogy egyelőre a csatorna vesztesége nagyobb, mint a hagyományos megoldásoknál – ezt a protokoll során fellépő többszörös fotonhatások okozzák.
Mire lesz ez jó a jövőben?
A kutatók további fejlődést várnak: javítani kívánják a fotonforrás tisztaságát és fényerejét, illetve magát a QKD-rendszert is optimalizálják – például csaliállapot (decoy-state) protokollal. Terveik szerint mindez lehetővé teszi a kvantumhálózatok kiépítését, a kvantumteleportációtól kezdve a kvantumerősítőkig. A folyamatos technológiai fejlődéssel a QKD leválthatja a jelenlegi titkosítási megoldásokat, és széles körű, mindennapi alkalmazássá válhat, végleg bezárva a digitális széf kulcsát.