
Rekordméretű fekete lyuk születése
A GW231123 nevű jel 2023. november 23-án érkezett a LIGO-hoz. Ebben két hatalmas, 137 és 103 naptömegű fekete lyuk olvadt össze – a korábbi rekorder mindössze 140 naptömegű fekete lyukból jött létre. Ezek az óriások együtt 400 000-szer gyorsabban forogtak, mint ahogy a Föld a saját tengelye körül pörög, mielőtt végleg egyesültek. Ez a tömeg és forgási sebesség meglepte a kutatókat, hiszen a jelenlegi modellek szerint ilyen nagy és gyors fekete lyukaknak nem lenne szabad létrejönniük.
Új rejtélyek a fekete lyukak világában
Az, hogy ekkora tömegű, gyorsan forgó fekete lyukak összeolvadása egyáltalán végbemehet, hatalmas kihívás elé állítja a tudományt. A szakértők szerint a két fekete lyuk korábban kisebb fekete lyukak összeolvadásából alakulhatott ki. Az eseményt a 0,1 másodpercig tartó jel alapján sikerült észlelni, holott az ilyen rövid ideig tartó eseményeket a jelenlegi csillagászati modellek szinte kizárják. A fekete lyukak ráadásul olyan gyorsan forogtak, hogy ez már csaknem túllépi az Einstein-féle általános relativitáselmélet határait is.
Átalakuló űrkutatás és MI a csillagászatban
A kutatók szerint most új elméletekre van szükség ahhoz, hogy értelmezni tudják ezeket a szokatlan adatokat. Ráadásul a GW231123-ról szóló eredményeket hamarosan közlik a glasgow-i GR-Amaldi konferencián, majd nyilvánosan is elérhetővé teszik a vizsgálati adatokat. Világszerte kezdetét veszi a verseny: vajon mi lehet a titka ennek a különös összeolvadásnak? Bár a valódi magyarázatra valószínűleg még évekig várnunk kell, az űrkutatás és a MI-alapú elemzés egy újabb mérföldkövéhez érkeztünk. A gravitációs hullámok detektálása ma már nélkülözhetetlen eszköz az univerzum rejtélyeinek megfejtéséhez – a fekete lyukak, a neutroncsillagok, és a végső kozmikus titkok feltárása előtt egy új korszak nyílhat.