Az esőerdők új ellensége: a halálos zivatarok

Az esőerdők új ellensége: a halálos zivatarok
A trópusi erdők fái minden eddiginél gyorsabb ütemben pusztulnak, és ennek hatásai már a biodiverzitáson, a szénmegkötésen és a globális klímán is érezhetők. Korábban az irtás, az aszály, a felmelegedés és az erdőtüzek számítottak a legfőbb bűnösöknek, de egy friss kutatás egy kevésbé ismert, ám egyre jelentősebb veszélyforrásra hívja fel a figyelmet: a hétköznapi, ám hirtelen és erős zivatarokra. Ezek a gyors viharok az éghajlatváltozás következtében egyre gyakoribbak, és pusztító széllel, villámlással döntik ki a fákat – néha nagyobb pusztítást okozva, mint az aszályok.

Rejtett pusztítók: rövid, intenzív viharok

A trópusi zivatarokat gyakran összetévesztik a hurrikánokkal vagy ciklonokkal, pedig ezek általában rövid életűek, mégis pusztítóak. Az elmúlt évek erdőpusztulási adatainak újraértékelése alapján kiderült, hogy ezek a zivatarok ugyanolyan mértékben járulnak hozzá a fák pusztulásához és a szénraktárak elvesztéséhez, mint az aszály vagy a hőhullámok. Sőt, vannak területek, ahol a viharok a fakihalás akár 60%-áért felelősek – és ahogy a viharos napok száma évtizedenként 5-25%-kal nő, ez az arány csak tovább emelkedhet.

Közvetlen élmény a kutatásban

Egy erdőn végigsöprő vihar alatt a levegő hirtelen párás lesz, az ég elsötétedik, majd süvítő szél rázza meg a fákat. Villámcsapások, recsegő törések, sűrű, leveles, ágas eső zuhan a földre – ilyenkor a kutatók ösztönösen menekülnek a terepi állomásra. Bár ezek a viharok az emberekre is veszélyesek, tudományos szempontból eddig szinte láthatatlanok maradtak a fapusztulási kutatásokban és a klímamodellekben.

Miért maradtak eddig rejtve?

Míg az aszály vagy a hőmérséklet-emelkedés könnyen mérhető meteorológiai állomásokkal, a lokálisan, néhány négyzetkilométeren átvonuló viharok nyomainak követése sokkal nehezebb. A műholdak ritkán érzékelik a villámsújtotta vagy kidőlt fákat, terepen pedig szinte lehetetlen mindent átvizsgálni, hogy a károkat pontosan egy adott viharhoz kössék. Ezért a viharok okozta erdőpusztulás évtizedekig rejtve maradt a tudományos modellek számára.


Új eszközök: villámfigyelő drónok és kutatócsoportok

A Gigante nevű nemzetközi projekt új megoldást kínál a probléma feltérképezésére: villámhelyzet-megfigyelő rendszerek, drónok és terepi szakértők együttesével vizsgálják nagy területeken, rendszeresen a halálozási mintázatokat. Ezekkel az új eszközökkel végre elkezdhetik számszerűsíteni, hogy mikor, hol és miért pusztulnak ki a trópusi fák, és mely fajok a legsebezhetőbbek.

Mi múlik azon, hogy kiérti, mi öl?

A trópusi erdők földi léptékben jelentős szénmegkötők, valóságos Föld-tüdőként működnek. Ha rossz döntés születik arról, milyen fafajokat ültessenek vissza vagy védjenek meg, mert nem ismerik fel, hogy a viharok a fő pusztítók, az újratelepített erdők évtizedek múlva sem töltik be a szerepüket. A viharok főként az idős, nagy fákat döntik ki – ezek kötik meg a legtöbb szenet. A hibás helyreállítás következményei tehát csak hosszú évek múltán válnak nyilvánvalóvá.

Nélkülözhetetlen a komplex szemlélet

A tudósok hangsúlyozzák: aszály és viharos időjárás egyszerre is sújthat egy erdőt. A Föld legnagyobb trópusi erdeiben, például a déli Amazonas (Amazon Rainforest) vidékén, a gyakori zivatarok és aszály együtt jelentik az egyik legnagyobb kihívást. Ha ezt nem veszik figyelembe, a mostani klímamodellek és erdővédelmi stratégiák könnyen vakvágányra kerülhetnek. Az új felismerések révén a jövőben pontosabb képet kaphatunk arról, hogyan lehet hosszú távon megóvni a trópusi erdőket, s egyben biztosítani az éghajlat stabilitását.

A kutatás arra figyelmeztet: ha valóban biztosítani akarjuk a trópusi erdők jövőjét, a hétköznapi villámzivatarokkal is számolni kell a tervezés során – különben a Föld tüdejének sorsa borítékolhatóan viharos lesz.

2025, adminboss, www.sciencedaily.com alapján

  • Te mennyire érzed fontosnak, hogy új szempontokat vegyünk figyelembe a természetvédelemben?
  • Te mit tennél, ha neked kellene eldöntened, mivel kezdjük egy erdő helyreállítását?
  • Szerinted mi lenne a legetikusabb megoldás, ha nem látjuk pontosan, mi okozza a pusztulást?




Legfrissebb posztok