Az enzim és a PET-palack: ki bontja le gyorsabban?

Az enzim és a PET-palack: ki bontja le gyorsabban?
A National Renewable Energy Laboratory (NREL), a massachusettsi Lowell Egyetem és az angliai Portsmouthi Egyetem kutatói olyan új útitervet rajzoltak fel, amely szerint enzimekkel lehetne ipari méretekben újrahasznosítani a műanyagokat, elsőként a mindenütt jelenlévő PET-et (polietilén-tereftalát, angolul: PET). A PET alacsony gyártási költsége és kiváló fizikai tulajdonságai miatt elterjedt az egyszer használatos csomagolásokban, üdítőspalackokban és textilekben. Bár eddig is léteztek PET-újrahasznosító módszerek, ezek gyakran nem boldogultak a szennyezett vagy színes műanyaghulladékkal. Az enzimek viszont képesek szelektíven lebontani akár az ilyen hulladékot is.

Forradalmi fejlesztések az enzimatikus újrahasznosításban

A kutatók fejlesztése minden szakaszban jelentős javulást hozott: az enzimek lebontják a műanyagot, a visszanyert monomereket (az építőköveket) pedig hatékonyan elkülönítik, és felhasználhatják új műanyag vagy akár értékesebb anyagok gyártásához is. Így jelentősen csökken az energiaszükséglet, és az előállítási költség is. Az új technológiával az eljárás során 99%-kal kevesebb savra vagy lúgra van szükség, 74%-kal csökkennek az éves működési költségek, az energiafelhasználás pedig 65%-kal kevesebb lesz.

Már olcsóbb, mint az új műanyag

Az új enzimatikus PET-újrahasznosítás önköltsége 1,51 USD/kg (kb. 550 Ft/kg), ami már olcsóbb, mint az Egyesült Államokban gyártott szűz PET (1,87 USD/kg, azaz nagyjából 680 Ft/kg). Ez ipari befektetők számára is vonzó lehet.

Műanyaghulladék: veszély vagy energiaforrás?

A 2019-es adatok szerint az Egyesült Államokban a műanyagok 86%-a a szeméttelepen végezte; ennek energiatartalma a teljes amerikai közlekedési szektor energiaigényének 5%-át fedezné. Mivel 2050-re a globális műanyagtermelés a többszörösére nőhet, az új technológiák kulcsot jelenthetnek ahhoz, hogy a műanyag ne hulladék, hanem értékes alapanyag legyen.

2025, adrienne, phys.org alapján

  • Te mit gondolsz, jó ötlet az enzimekkel újrahasznosítani a műanyagot?
  • Te szerinted minden műanyagot érdemes újrahasznosítani, vagy van, amit nem?
  • Te mit tennél, ha te döntenél a műanyag hulladékról?




Legfrissebb posztok