
Forradalmi fejlesztések az enzimatikus újrahasznosításban
A kutatók fejlesztése minden szakaszban jelentős javulást hozott: az enzimek lebontják a műanyagot, a visszanyert monomereket (az építőköveket) pedig hatékonyan elkülönítik, és felhasználhatják új műanyag vagy akár értékesebb anyagok gyártásához is. Így jelentősen csökken az energiaszükséglet, és az előállítási költség is. Az új technológiával az eljárás során 99%-kal kevesebb savra vagy lúgra van szükség, 74%-kal csökkennek az éves működési költségek, az energiafelhasználás pedig 65%-kal kevesebb lesz.
Már olcsóbb, mint az új műanyag
Az új enzimatikus PET-újrahasznosítás önköltsége 1,51 USD/kg (kb. 550 Ft/kg), ami már olcsóbb, mint az Egyesült Államokban gyártott szűz PET (1,87 USD/kg, azaz nagyjából 680 Ft/kg). Ez ipari befektetők számára is vonzó lehet.
Műanyaghulladék: veszély vagy energiaforrás?
A 2019-es adatok szerint az Egyesült Államokban a műanyagok 86%-a a szeméttelepen végezte; ennek energiatartalma a teljes amerikai közlekedési szektor energiaigényének 5%-át fedezné. Mivel 2050-re a globális műanyagtermelés a többszörösére nőhet, az új technológiák kulcsot jelenthetnek ahhoz, hogy a műanyag ne hulladék, hanem értékes alapanyag legyen.