Az eltűnt óriásmadár feltámadása: Peter Jackson új hobbija

Peter Jackson filmrendező nemcsak a Gyűrűk Ura (The Lord of the Rings) világát alkotta meg, hanem Új-Zéland legendás, már kihalt madara, a moa csontjaiból is jelentős magángyűjteményt birtokol. A repülni nem tudó, strucchoz hasonló óriásmadár a kutatókat is régóta izgatja. Most Jackson meglepő együttműködésbe kezdett a Colossal Biosciences biotechnológiai céggel, amely arról vált ismertté, hogy kihalt fajokat szeretne visszahozni az életbe – például a gyapjas mamutot vagy a kardfogú farkast (dire wolf). A projektben részt vesz az új-zélandi Ngai Tahu Kutatóközpont is.

A moa a vadászat áldozata lett

A moa mintegy 4000 éven át élt Új-Zélandon, de körülbelül 600 éve kihalt, főként a túlzott vadászat miatt. Az egyik legnagyobb példány akár 3,6 méter magas is lehetett. Csontváza a 19. századi angliai felfedezésekor világszerte nagy szenzációt keltett. Jackson jelenleg 300-400 csontot tart a gyűjteményében, amelyeket magánszemélyektől vásárolt, mert Új-Zélandon csak magánterületen talált csontokat szabad adni-venni.

Genetika és hagyományok találkozása

A projekt első lépése a jó állapotban fennmaradt csontok azonosítása, hogy kinyerhető legyen belőlük a DNS. Ezt összehasonlítják élő madarak, például az emu és a tinamu génállományával, hogy megtudják, mitől volt a moa egyedi. Az irányvonalat az egyetem maori kutatói is meghatározzák. Kyle Davis régész szerint a program új lendületet adott a helyi kulturális hagyományok vizsgálatának is.

2025, adrienne, science.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok