Az életmentő MI: a méhek titkos fegyvere Kanadában

Az életmentő MI: a méhek titkos fegyvere Kanadában
A méhek elképesztően fontosak az ökoszisztémánkban: nemcsak a növényeket porozzák be, hanem a gazdaságot is jelentősen támogatják. Nem csoda, hogy amikor a kanadai méhipar 2024 telén súlyos válságba került, az egész ország aggódni kezdett. Egyetlen tél alatt a kanadai kaptárak több mint egyharmada elveszett, főként a mindent tönkretevő varroa atkák tömeges elterjedése miatt.

Az atka elleni harc csődje

A varroa atka apró élősködő, amely rátapad a háziméhekre, elszívja testnedveiket, és veszélyes vírusokat terjeszt a kolóniában. Az évek során ezek az élősködők immunissá váltak a megszokott vegyszeres védekezéssel szemben, így a gazdáknak egyre erősebb szereket kellett alkalmazniuk – amelyek viszont a méhek egészségét is veszélyeztetik. Különösen drámai volt az atkák pusztítása Alberta, Saskatchewan és Manitoba térségében, amely az ország méztermelésének majdnem 40%-át adja. A telek során Kanada-szerte 10–61% közötti veszteségeket regisztráltak, a prériregióban ez szinte elérte a 40%-ot is.

Gazdasági káosz, elavult módszerek

A 2024-es veszteségek súlyos csapást jelentettek a gazdáknak. A méhek pótlása drága, rengeteg munka és idő. Míg stabil években a befektetés busásan megtérül, az elmúlt évben az országos méztermés értéke 24,5%-kal esett vissza, 283 millió kanadai dollárról (kb. 76,5 milliárd forint) 214 millióra (kb. 58 milliárd forint). A jelenlegi atkafigyelési technikák (alkoholos mosás, cukros rázás, ragacsos lap) vagy a méhek pusztulásával járnak, vagy pontatlanok, ráadásul kimerítőek és veszélyesek az állatok számára.

Okos kaptárak, MI és a jövő reménye

Az iparág túléléséhez úttörő szemléletváltásra van szükség, hiszen a klímaváltozás és az atkák ellenállóképessége egyre súlyosabb gondokat okoz. Erre kínál megoldást a mesterséges intelligenciához kapcsolt okoskaptár-technológia. Képrögzítő rendszerek és szenzorok folyamatosan figyelik a méhrajt, a képeket vezeték nélkül továbbítják elemzésre. Egy mesterséges intelligencia-algoritmus felismeri a méheket és a varroa atkákat színátalakító és tárgyfelismerő technikákkal, majd automatikusan megszámolja a fertőzött egyedeket.

Ezáltal a kaptárak teljesen automatikusan, beavatkozás nélkül monitorozhatók, a rendszer ráadásul a kezelésre is javaslatot ad. Az MI segítségével a fertőzések már korán felismerhetők, így a méhcsaládok könnyebben vészelik át a zord teleket. A kanadai kutatók és méhészek már közösen dolgoznak azon, hogy ez a technológia valósággá váljon – és a méz továbbra is édes maradjon.

2025, adminboss, phys.org alapján

  • Mit gondolsz, mennyire lenne helyes a mesterséges intelligenciát ilyen helyzetekben használni?
  • Te mit tennél, ha választani kell a méhek egészsége és a gazdasági szempontok között?
  • Szerinted igazságos olyan módszert alkalmazni, ami néha a méhek kárára van, ha ezzel a nagyobb veszteséget megelőzhetjük?




Legfrissebb posztok