Az élet túléli még az UV-C brutális sugárzását is?

A Föld ózonrétege nélkülözhetetlen védelmet nyújt: blokkolja a Nap legveszélyesebb sugárzását, az UV-C-t, amely nagy dózisban halálos minden élő sejt számára. Ezért használják az UV-C-t sterilizálásra a kórházakban, és régóta gondolják úgy, hogy aligha maradhat fenn élet olyan bolygókon, mint a Mars, vagy egyes exobolygók, ahol hiányzik ez a védőréteg.

A sivatagi zuzmó ellenállóképessége

Egy friss kutatás azonban mindezt megkérdőjelezi. Egy gyakori sivatagi zuzmó, a Clavascidium lacinulatum (egy zuzmófaj, amely algából és gombából áll), laboratóriumi teszteken esett át: először kiszárították, majd néhány centiméterre UV-lámpa alá helyezték. Még extrém sugárzás után is életképes maradt.

Marsi szintű túlélés

A kísérlet vezetője, Singh, egy különösen erős UV-C lámpát vásárolt, amely húszszor annyi sugárzást bocsátott ki, mint amennyi a Mars felszínén várható. A földi élet egyik legellenállóbb baktériuma, a Deinococcus radiodurans, ennyi sugárzás mellett egy percig sem maradt volna életben. Ehhez képest a zuzmó három hónapnyi UV-C bombázás után is túlélte: algasejtjeinek fele életben maradt, sőt, ezek képesek voltak szaporodni, és új zöld telepeket hoztak létre két hét alatt.

Remény az élet számára a világűrben

A Clavascidium lacinulatum elképesztő ellenállása akár iránymutató is lehet a Mars vagy ózonréteg nélküli exobolygók lehetséges életformái számára.

2025, adrienne, science.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok