Az ausztrál denevérvírus: ritka haláleset és vészjelzés

Az ausztrál denevérvírus: ritka haláleset és vészjelzés
Egy ötvenes éveiben járó, Észak-Új-Dél-Wales-i férfi halálát egy különlegesen ritka, veszettséghez hasonló vírus okozta, amelyet kizárólag ausztráliai denevéreknél, főleg repülő rókáknál és rovarevő mikrodenevéreknél találtak meg. Ez mindössze a negyedik dokumentált eset embereknél Ausztráliában. A férfi néhány hónappal korábban denevérharapást szenvedett, és bár kapott kezelést, állapotának romlása végül tragédiához vezetett.

Veszedelmes vírus, halálos következmények

Az ausztrál denevér lyssavírus (Australian bat lyssavirus, ABLV) közeli rokona a veszettség vírusának, ugyanabba a nemzetségbe tartozik. Az ABLV a tünetek megjelenése előtt ugyanúgy kezelhető, mint maga a veszettség: a seb azonnali fertőtlenítése, ellenanyagok beadása és védőoltás szükséges. Viszont ha már kialakulnak a tünetek, az orvostudomány jelenlegi állása szerint nincs hatékony kezelés: a fertőzés gyorsan rombolja az idegrendszert, bénulással, zavartsággal, görcsrohamokkal, majd halállal jár, rendszerint néhány héten belül.

A fertőzés veszélye és megelőzése

A vírust kizárólag denevérek terjesztik, harapással vagy karmolással juthat be az ember szervezetébe. Bár közvetlenül eddig csak repülő rókákban és mikrodenevérekben mutatták ki, elméletileg minden denevér lehetséges hordozó lehet. Az egészségügyi hatóságok szerint senkinek sem szabad denevérhez nyúlnia vagy megpróbálnia megfogni azt, hacsak nem kapott veszettség elleni oltást és nem szakember.

Karmolás vagy harapás esetén azonnal, de legfeljebb 15 percen belül, szappanos vízzel kell alaposan lemosni a sebet, vírusölő fertőtlenítőt alkalmazni, majd orvoshoz fordulni, hogy időben hozzájussunk a szükséges ellenanyaghoz és védőoltáshoz. Így megelőzhető a betegség – viszont ha a tünetek megjelennek (fejfájás, láz, levertség, gyors súlyosbodás), életek veszhetnek oda. A tünetek kialakulása az állattal történt találkozástól számítva néhány naptól akár évekig is eltarthat, ezért mindig komolyan kell venni a veszélyt.

2025, adrienne, www.livescience.com alapján

  • Te mit gondolsz, mennyire veszélyes emberekre nézve a denevérekkel való érintkezés?
  • Ha te találnál egy sérült denevért, mit tennél?
  • Szerinted mindenkinek kötelezővé kellene tenni a veszettség elleni oltást, aki állatokkal dolgozik?




Legfrissebb posztok