
Gyorsabb, pontosabb felismerés
Az önvezető autók lidar szenzoraikkal láthatatlan lézersugarakat bocsátanak ki, amelyekről visszaverődő fény alapján állapítják meg a környező emberek, autók, illetve tárgyak helyzetét, távolságát és sebességét. Ehhez azonban eddig nagy, bonyolult berendezésekre volt szükség. Az új típusú lézer frekvenciája villámgyorsan és nagy tartományban hangolható, így pontosabban lehet azonosítani akár gyorsan mozgó tárgyakat is – a kutatók például Lego-kockákból kirakott „U” és „R” betűket ismertek fel egy forgó tárcsán.
Asztali gép méret helyett mikrochipen
A lézer megalkotásához egy, az optikai zaj csökkentéséhez szükséges eljárást kellett miniatürizálni. Míg korábban ehhez komplett asztali számítógép méretű berendezés és számos speciális komponens kellett, az új fejlesztés mindezt egyetlen mikrochipre zsúfolja össze, amely elektromosan hangolható. Ez nemcsak az autók számára jelent áttörést, hanem a kvantuminformatika vagy a gravitációs hullámok detektálása is profitálhat belőle.
Hihetetlen teljesítmény és széleskörű felhasználás
Az apró lézer másodpercenként 20 kvintillió – azaz egy milliárd milliárd – villanást képes kibocsátani, tárgyakat 0,4 méter távolságból, 40 m/s (azaz 144 km/h) sebességnél is pontosan érzékel, ráadásul megbízhatóan működik legalább 60 percen át. Ez különösen fontos olyan önvezető rendszerekben, ahol a jelenlegi, nagyméretű szenzorok rontják az aerodinamikát. Az új minilézert a repülő járművek, a nagy pontosságú mérések és akár a kvantumtechnológia is új szintre emelheti. Az Egyesült Államok Védelmi Fejlesztési Ügynöksége (DARPA) is támogatta a kutatást, amely forradalmasíthatja az optikai mérőrendszereket.