Az apró, de halálos kékgyűrűs polip titkai

Az apró, de halálos kékgyűrűs polip titkai
A kékgyűrűs polip a nevét lenyűgöző, világító kék gyűrűiről kapta, de ez a szépség cseppet sem ártatlan: messze a legmérgezőbb polipfajnak számít. Bár minden polip mérgező, a kékgyűrűs (Hapalochlaena nemzetség) négy ismert faja mind elképesztően erős, tetrodotoxin nevű méreggel rendelkezik, amely az embert is pillanatok alatt képes megbénítani vagy megölni.

Méreg, ami mindenkin kifog

A tetrodotoxin brutális idegméreg, amely blokkolja az idegsejtek közötti kommunikációt, így megbénítja az izmokat, például a légzőizmokat vagy akár a szívet is. Ez a vegyület nemcsak a rosszul elkészített gömbhal (fugu – pufferfish) halálos fegyvere, hanem a kékgyűrűs polipok természetes önvédelmi eszköze is. A méreg akár 1200-szor erősebb a ciánnál, és nincs ismert ellenszere.

A Hapalochlaena nemzetség négy faja – az óriás kékgyűrűs polip (H. lunulata), a déli vagy kisebb kékgyűrűs polip (H. maculosa), a kékcsíkos polip (H. fasciata) és a közönséges kékgyűrűs polip (H. nierstraszi) – mind ezzel a veszélyes fegyverrel vértezte fel magát. Ezek a polipok parányiak: mindössze 12–22 cm hosszúak karjaikkal együtt, így akár egy kézfejen is elférnének. Mégis, a sekély vizekben, ahol sok a ragadozó, komoly túlélési képességre kényszerültek.

Nano-génsebészet a természetben

A tetrodotoxint nem maga a polip termeli, hanem szimbiózisban élő baktériumok a nyálmirigyeiben. A méreg legnagyobb koncentrációban a hátsó nyálmirigyben található, de előfordul a kopoltyúban és a belső szervtartó zsákban is. Védekezéskor vagy vadászatkor az áldozatába harapva fecskendezi be a mérget, de akár a vízbe is kiengedheti, ha veszélyben érzi magát vagy szaporodik. Ha a közelben hal, rák vagy ragadozó úszik el, a méreg bénító hatása szinte azonnali: az áldozat légzése és mozgása leáll.

Életveszélyes udvarlás

A nőstény kékgyűrűs polip jóval nagyobb a hímnél – akár három-ötször is –, ezért a párzás során a hím veszélyben érezheti magát. Ilyenkor a hím kis adag mérget fecskendezhet a nősténybe, hogy azt átmenetileg lebénítsa, és biztonságban átadhassa a hímivarsejt-csomagot. A nőstények a kikelő petéket is beborítják méreggel, hogy elvegyék a ragadozók kedvét a lakmározástól.


Amitől az ember is félhet

Bár ritka, hogy embert megtámadjon, három halálos esetet dokumentáltak – kettőt Ausztráliában, egyet Szingapúrban. A tünetek ijesztőek: hányás, zavart látás, bénulás, akár perceken belül. Ám gyors orvosi ellátással (lélegeztetés, intenzív terápia) van esély a túlélésre: egy 2006-os esetben egy 4 éves ausztrál kisfiút 17 órán át lélegeztettek géppel, de 28 óra múlva teljesen felépült.

Ez a miniatűr ragadozó minden tekintetben túlélésre született – szép, titokzatos és pokolian veszélyes.

2025, adminboss, www.livescience.com alapján

  • Te mit gondolsz arról, ha egy ilyen állat veszélyesebb, mint gondolnánk?
  • Te könnyen felismernéd, hogy veszélyes, vagy inkább csodálnád a szépsége miatt?
  • Te mit tennél, ha véletlenül rálépnél egy kékgyűrűs polipra egy tengerparton?




Legfrissebb posztok