
Így csalták ki a pénzt
A banda 2022-ben kezdte meg működését, azóta több mint háromszázan tettek feljelentést országszerte. A csalók ál-tanácsadók, manipulatív weboldalak és telefonos ügyfélszolgálatok segítségével csalták ki áldozataik pénzét. Hamis befektetési céget működtettek, amely a közösségi médiában hirdette magát, és ismert cégeket, illetve a kriptovaluták világát ígérték a gyors meggazdagodás reményében.
Kamu hasznok, trükkös kifogások
Az áldozatokat álképzettséggel rendelkező kripto-, forex-, technológiai részvény- vagy aranybefektetési portálokra irányították, ahol a rendszer hamis profitokat mutatott, sőt, eleinte kisebb összegeket ki is lehetett venni. Nagyobb befektetéseknél azonban már zárolták a kifizetéseket, és különböző díjakat vagy adókat követeltek – hogy végül még több pénzt csaljanak ki.
Profi telefonközpontok és pánikgomb
A bűnszervezet professzionális telefonközpontokat bérelt Barcelonában három-négy hónapra, ezzel is nehezítve a felderítést. Ezeket pánikgombbal szerelték fel, amely razzia esetén egy mozdulattal leállította a rendszert. Spanyolországban ritka az ilyen szervezettségű csalás, mivel a hasonló központokat általában Ázsiában vagy Kelet-Európában működtetik.
Technológia, MI és újabb csalásrekordok
Egy héttel korábban ennél is nagyobb, 170 milliárd forintos kriptocsaló hálózatot számoltak fel, amely világszerte ötezer áldozatot használt ki. Tavaly pedig hat embert fogtak el, akik mesterséges intelligenciát használtak ál-befektetési hirdetések készítésére, így csaknem 7,6 milliárd forintot csaltak ki több mint 200 áldozattól. Bár a támadások egyre kifinomultabbak, az adatok szerint a csalók még mindig egyszerű módszerekkel is képesek hatalmas károkat okozni.