
Az agyi fék szerepe
A kutatók már tíz éve sejtik, hogy a mediális orbitofrontális kéreg – az a terület, amely eldönti, megéri-e egy élvezet az esetleges negatív következményeket – kulcsfontosságú lehet az alkoholizmus szempontjából. Mostanáig azonban nem volt elég pontos módszer annak megértésére, mi is történik pontosan ezen a területen.
Genetikailag módosított egerek segítségével sikerült egy molekuláris „fénykapcsolót” beépíteni az idegsejtekbe, amivel fényimpulzusokkal be- vagy kikapcsolható bizonyos gének aktivitása. Az optogenetika nevű technika alkalmazásával feltérképezték, mely idegsejtek jeleznek alkoholfogyasztás hatására. Kiderült, hogy a mediális orbitofrontális kéreg mindössze 4 százalékában, kevesebb mint 500 neuronból álló sejtcsoport különül el alkoholfogyasztáskor.
Ha ezt a gócot kikapcsolták, az egerek napról napra többet ittak. Ha viszont bekapcsolták, jelentősen visszaesett az alkoholfogyasztásuk – mintha egy belső fékmechanizmus működne, amelyről eddig nem tudtunk.
Érdekesség, hogy a manipuláció nem befolyásolta a vízfogyasztást, és nem változott az egerek aktivitása sem. Ez az első alkalom, hogy egy függőséget okozó szer éppen olyan idegsejteket aktivál, amelyek a függőség ellen hatnak.
Embereknél is működhet?
Még nem tudni, hogy az emberi agy rendelkezik-e hasonló kapcsolóval, de ha igen, könnyen lehet, hogy néhány emberben kevésbé aktív ez a fék, ezért hajlamosabbak mértéktelenül inni. Akiknél hiányoznak ezek a negatív visszacsatoló jelzések, azoknál nagyobb az esély a túlzott fogyasztásra.
Egyes kutatók szerint ennek a neuroncsomópontnak alaposabb vizsgálata új terápiás lehetőségeket nyithat meg.
Meglepő és újszerű eredmények
A legnagyobb meglepetést az okozta, hogy ezek a fékező idegsejtek éppen a prefrontális kéregben találhatók, mivel eddig máshol fedezték fel az ellenszó funkciót betöltő neuronokat.
Fontos újdonság, hogy ezek a sejtek kifejezetten az alkoholra reagálnak. A kísérlet során a klaszter bekapcsolása nem változtatta meg az egerek szacharinfogyasztását, tehát valószínűleg minden drog egyedi idegi választ vált ki.
Mivel az alkohol többféle agyi területet céloz, a szakértők szerint izgalmas kérdés, hogy ez a sejtcsoport miként illeszkedik az alkoholbetegség kialakulásának soktényezős képébe. Könnyen lehet, hogy ami az egyik embernél alkoholproblémához vezet, az másnál teljesen másképp működik.