
Vörös fénycsomók a viharok felett
A TLE-k közé tartozó sprite-ok akár 80 km magasra is emelkedhetnek a Föld felszíne fölé, vörös színüket pedig a légköri nitrogénnel való reakció okozza. Előfordulásuk leggyakrabban nagy zivatarok felett jellemző. Nevüket fényes, elágazó „csápjaikról” kapták, melyek miatt medúzára emlékeztetnek, de van „répa” alakú változatuk is, amelyhez haloványabb, lefelé húzódó szálak társulnak, mint a növény gyökereihez. A sprite-ok mellett más ritka felsőlégköri jelenségek is előfordulnak, például az úgynevezett ELVES-ek.
Még mindig sok a rejtély
Az első részletes megfigyelések az 1950-es években történtek, de az első fénykép csak 1989-ből származik. Ritka, hogy a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) ilyen nagyszerű felvétel készül. A Föld külső légkörén túl a Jupiter, a Szaturnusz és a Vénusz légkörében is észleltek sprite-okat. Az azonban máig tisztázatlan, mitől jelennek meg egyes villámcsapásoknál, míg máskor nem.
Űrből könnyebb vadászni rájuk
Az űrhajósok ideális megfigyelők: a viharok fölött, optimális szögből láthatják a TLE-k sziporkázó fényjelenségeit. Ayers is kiemelte, hogy az ilyen űrfotók segítenek megérteni a jelenség keletkezését, jellemzőit és kapcsolatát a zivatarokkal. 2024 júniusában is sikerült lencsevégre kapni egy különös vörös medúzát, amely magányosan lebegett egy villanás felett a légkörben. Az efféle képek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy egyszer megfejtsük a villámok rejtélyes égi kísérőit.