A világ jég alatti vulkánjai ébrednek — felkészülhetünk?

A világ jég alatti vulkánjai ébrednek — felkészülhetünk?
A Föld több száz aktív vulkánja ma is jégtakarók alatt szunnyad, például az Antarktiszon, Oroszországban, Új-Zélandon és Észak-Amerikában. Ezek a gleccserek azonban az éghajlatváltozás miatt rohamosan olvadnak, ami a vulkánok aktivitását is fokozhatja — akár robbanásszerűen is. Egy új kutatás szerint ez ráadásul az egész éghajlatra visszacsatolással hathat.

Hogyan befolyásolja a jégtakaró a vulkánkitöréseket?

A gleccserek hatalmas súlya eddig lenyomta a vulkánokat borító kéreg- és köpenyrétegeket, ami elnyomta a vulkáni gázokat és a magmát, így csökkentve a kitörések erejét és gyakoriságát. Viszont ha a jég visszahúzódik, a föld alatti gázok és magma kitágulnak, nő a nyomás — ez robbanékonyabb, gyakoribb kitöréseket jelent. Ez nem csupán elmélet: például Izlandot is így formálta át a legutóbbi jégkorszak végén, amikor közel tízszeresére nőtt a vulkáni aktivitás.

Bizonyítékok és következmények Dél-Chilében

Egy kutatócsoport a dél-chilei hat vulkán, köztük a jelenleg is alvó Mocho-Choshuenco múltját vizsgálta. A Patagóniai Jégtakaró olvadásának idején, 26 000 és 18 000 évvel ezelőtt, a jég megakadályozta a kitöréseket, ezért rengeteg magma halmozódott fel a föld alatt. Amikor végül elolvadt a jégtakaró, a megnövekedett nyomás hatalmas kitörést váltott ki, kialakítva a jelenlegi vulkáni alakzatokat.

Globális fenyegetés — újabb visszacsatolás a klímának

Jelenleg világszerte legalább 245 aktívnak számító vulkán található jég alatt vagy annak közelében, ami világszinten jelent kockázatot. A legnagyobb veszély azokban a régiókban fenyeget, ahol vastag jégtakaró borítja a magmatározót — például az Antarktiszon. A gleccserolvadás miatt ezek a kitörések egyre valószínűbbé válnak, felgyorsítva a hőmérséklet-emelkedést, mivel a vulkánok nagy mennyiségű üvegházhatású gázt juttatnak a légkörbe. Ez egy öngerjesztő folyamat: az olvadás újabb kitöréseket indít el, ezek pedig tovább fokozzák a felmelegedést és a jégveszteséget.

2025, adrienne, www.livescience.com alapján



Legfrissebb posztok