A tehéntrágya-tavak letakarása jelentősen csökkenti a metánkibocsátást

A tehéntrágya-tavak letakarása jelentősen csökkenti a metánkibocsátást
A kaliforniai tejgazdaságok hatalmas mennyiségű üvegházhatású gázt bocsátanak ki, ezek közül kiemelkedően sok a metán. Egy új kutatás szerint azonban egy egyszerű módszerrel – a tehéntrágya-tavak hatalmas fóliával történő letakarásával és emésztőrendszer telepítésével – akár 80%-kal is mérsékelhetők ezek a káros kibocsátások.

Hogyan csökkenti a fólia a metánt?

A módszer lényege, hogy a trágyatavakat egy speciális, szigetelő fóliával fedik le, amely alatt az összegyűlő metángázt egy rendszer kiszívja, majd villamos energia termeléséhez vagy megújuló földgáz előállításához használják fel. Az így megtisztított gázt akár a földgázhálózatba is betáplálhatják, vagy üzemanyagként hasznosíthatják.

Kalifornia egyik legnagyobb tejtermelő vidékén, Tulare megyében egy kutatócsoport egy évig mérte egy ilyen emésztő hatását. A telep üzembe helyezése előtt a trágyató körül 28,6 ppm metánt mértek, míg az emésztő bevezetése után csupán 3,7 ppm-et. Bár kezdetben találtak szivárgásokat, azokat a gazdákkal közösen megszüntették.

Kihívások és lehetőségek a tejiparban

Az emésztők jelenleg Kalifornia legeredményesebb eszközei közé tartoznak a mezőgazdasági metánkibocsátás visszaszorítására. 2016-ban törvény írta elő, hogy 2030-ig 40%-kal kell csökkenteni a tej- és haszonállattartás metánkibocsátását a 2013-as szinthez képest.

Ha a kaliforniai 139 tejgazdaságban beüzemelt összes emésztő hasonló eredményt hoz, a kitűzött cél 39%-át máris elérnék. A rendszer azonban nem olcsó: beruházást, engedélyeket és folyamatos karbantartást igényel. Ammónia vagy egyéb szennyező anyagok ellen nem nyújt megoldást, de a metánnal kapcsolatban pénztárcabarát és hatékony válasz lehet az arra alkalmas gazdaságok számára.

2025, adrienne, www.livescience.com alapján



Legfrissebb posztok