A japán csodachipgyár: Rapidus 2 nm-es az élen

A japán csodachipgyár: Rapidus 2 nm-es az élen
A Rapidus új korszakot indított Japánban: elindult az első prototípus-lemez gyártása a vadonatúj chitosei üzemében. Az IIM-1 (Innovatív Integráció a Gyártásért, Innovative Integration for Manufacturing) a Hokkaidó szigetén, 2023 szeptemberében nyílt meg, a gyártócsarnok már 2024-re elkészült. Decemberre felszerelték az extrém ultraibolya (EUV) litográfiás gépet is, amely áprilisban már próbagyártást végzett. A gyárban mostanra több mint 200 korszerű gép dolgozik, a cél a vadonatúj Gate-All-Around, 2 nm-es tranzisztorok piacra dobása – ezek jelenthetik a japán félvezetőipar visszatérését az élvonalba.

Földrengésbiztos csúcstechnika

Japán elhelyezkedése miatt rendkívül földrengésálló megoldásokat is be kellett vetni. Az üzem tartóoszlopai például speciális acél lengéscsillapítókat kaptak, a szerkezet mozgó pontjai lehetővé teszik, hogy a gyár biztonságosan „ringatózzon” rengések idején is – mindez a világ egyik legfejlettebb csipgyára mögött álló mérnöki bravúrt mutatja.

Indul a verseny

A Rapidus célja, hogy 2027-ben már meginduljon a sorozatgyártás, az első ügyfeleket pedig kilenc hónapon belül fogadják. Ha minden a tervek szerint halad, Japán és a világ is új csúcstechnológiás félvezetőkkel gazdagodhat – és talán végre valaki belepillanthat az alattomos lengéscsillapítók titkaiba is.

2025, adrienne, www.servethehome.com alapján

  • Mit gondolsz, tényleg elég biztonságos lehet egy ilyen technológiai üzem földrengések idején?
  • Szerinted megéri ilyen hatalmas beruházásokat tenni egy új chipgyárba?
  • Ha te döntöttél volna, te is ennyi erőforrást fektettél volna a földrengésbiztos megoldásokba?




Legfrissebb posztok