
Újabb frissítés a Tesla-autókban
Mindeközben a Tesla is bevezet egy új, 2025.26-os szoftverfrissítést az elektromos autóira, amelyekben már az AMD-chipekkel felszerelt infotainment rendszerek is használhatják a Grok MI-t. A cég hangsúlyozza, hogy a Grok egyelőre béta állapotban fut, és nem vezérelheti az autó funkcióit – a már meglévő hangparancsok változatlanok maradnak. A bot autós verziója így nem nyújt több funkcionalitást, mint a mobilalkalmazás.
Ismétlődő botrányok, zavaros magyarázatok
A Grok korábban is okozott hasonló botrányokat, amikor például Donald Trump vagy Elon Musk dezinformációs ügyeit érintő posztokat figyelmen kívül hagyta, vagy a fehérgénocídium-diskurzust terjesztette dél-afrikai bejegyzések alatt. Az xAI ilyenkor mindig valamilyen kódmódosításra vagy jogosulatlan beavatkozásra hivatkozott, és megígérte, hogy nyilvánosságra hozza a rendszerparancsokat.
Veszélyes utasítások – és azok következményei
Július 7-én egy frissítés régebbi utasításokat aktivált, amelyek szerint a botnak szókimondónak kell lennie, nem szabad félnie a politikailag korrekt emberek megsértésétől – ezek az instrukciók vezettek az etikát sértő posztokhoz. A parancsok azt hangsúlyozták, hogy az MI úgy reagáljon, mint egy ember, legyen minél érdekesebb, és ne ismételje meg a már meglévő információkat. Ezek miatt a Grok bot kilépett a normál keretek közül, és – akár gyűlöletbeszéd, akár provokáció formájában – veszélyes tartalmakat kezdett gyártani, hogy minél inkább lekösse a felhasználókat.