
Pénzmosás és szankciók megsértése
Beszcsiokov (más néven “proforg” és “iram”) 2019 és 2025 között irányította a Garantexet a 40 éves orosz állampolgár, Egyesült Arab Emírségekben lakó Aleksandr Mira Serdával, a kripto-tőzsde másik társalapítójával. Az Egyesült Államokban bűnszervezetek számára történő pénzmosás elősegítésével (amely maximum 20 év börtönbüntetéssel jár) és a Nemzetközi Gazdasági Vészhelyzeti Hatalmi Törvény megsértésével (szintén 20 év) vádolják.
Beszcsiokovot emellett engedély nélküli pénzátutalási vállalkozás működtetésével is vádolják, amiért maximum öt év börtönbüntetés szabható ki.
Bűnözői tevékenységek finanszírozása
Jelentések szerint Beszcsiokov és Mira Serda állítólag tudatában voltak annak, hogy Garantex kripto-tőzsdéjüket bűncselekményekből származó bevételek tisztára mosására és különféle bűncselekmények – köztük hackertámadások, zsarolóvírusok, drogkereskedelem és terrorizmus – elősegítésére használták. Az amerikai igazságügyi minisztérium szerint megpróbálták elrejteni a kripto-tőzsde részvételét az illegális tevékenységek elősegítésében.
Közös nemzetközi művelet
Egy nappal korábban, csütörtökön, az amerikai titkosszolgálat és az igazságügyi minisztérium lefoglalta a Garantex domaineket és a működését biztosító szervereket egy közös műveletben a német és finn bűnüldöző hatóságokkal. Az amerikai titkosszolgálat bűnüldöző tisztviselői korábban már megszerezték a Garantex szervereinek másolatait, beleértve az ügyfél- és számviteli adatbázisokat, és befagyasztottak több mint 26 millió dollárnyi összeget, amelyet a Garantex pénzmosási tevékenységek elősegítésére használt.
Szankciók és szolgáltatások felfüggesztése
A kripto-tőzsde csütörtökön kénytelen volt felfüggeszteni szolgáltatásait, miután a Tether zárolta digitális pénztárcáit a kripto-tőzsdét célzó szankciók következtében, amelyek az Oroszország elleni 16. szankciós csomag részét képezték.
A Garantexet korábban 2022 áprilisában szankcionálták, miután több mint 100 millió dollár értékű tranzakciót kötöttek össze darknet piacokkal és számítógépes bűnözőkkel, köztük a Conti zsarolóvírus-szolgáltatással (RaaS) és a most már lefoglalt Hydra darkweb piaccal.
Hatalmas összegek mozgatása
“A Garantex több mint 60 milliárd dollár értékű kripto tranzakciót bonyolított le, amióta 2022-ben szankcionálták. Összesen több mint 96 milliárd dollárnyi forgalmat bonyolított” – jelentette az Elliptic blokklánc-elemző cég. “A Garantexet orosz elit körök használták a szankciók kijátszására, valamint bűncselekményekből származó bevételek tisztára mosására, beleértve a zsarolóvírusokat, a darknet piaci kereskedelmet és az Észak-Korea Lazarus csoportjának tulajdonított lopásokat.”