A 444 millió éves “kifordított, fej és láb nélküli csodalény” lenyűgözte a tudósokat

A 444 millió éves “kifordított, fej és láb nélküli csodalény” lenyűgözte a tudósokat
Dél-Afrikában olyan 444 millió éves fosszíliákat fedeztek fel, amelyek “kifordítva” őrződtek meg. A kutatók két példányt találtak, melyekben jól megmaradtak a puha szövetek, miközben a keményebb külső váz eltűnt. A leletet egy új ízeltlábú fajként azonosították, amely valószínűleg oxigénszegény vizekben élt. A Fokvárostól 402 kilométerre északra talált maradványt Keurbos susanae-nak nevezték el, és a felfedező édesanyjáról “Sue”-nak becézték. A lelet a késő ordovíciumi kihalás (443 millió évvel ezelőtt) idejéből származik, amikor a hideg hőmérséklet és a gleccserek előrenyomulása a tengeri fajok közel 85%-át elpusztította.

Kivételes megőrződés

“Sue egy kifordított, láb nélküli, fej nélküli csoda” – nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, a Leicesteri Egyetem paleontológusa. “Belseje egy ásványosodott időkapszula: izmok, inak és még a belei is hihetetlen részletességgel őrződtek meg. Ugyanakkor tartós páncélja, lábai és feje hiányoznak – 440 millió évvel ezelőtt lebomlottak.”

A fosszíliákat a Soom Shale lelőhelyen találták több mint 20 évvel ezelőtt. Ez a hely híres a jól megőrzött puha szövetekről. Az a környezet, amelyben Sue megőrződött, egy oxigénszegény, de oldott, savas hidrogén-szulfidban gazdag ősi tengerfenék volt – ami arra utal, hogy a K. susanae alkalmazkodhatott az alacsony oxigéntartalmú környezethez.

Evolúciós rejtély

Mivel a K. susanae példánya kifordítva fosszilizálódott, a tudósok még mindig nem biztosak a faj evolúciós történetében. “Most már biztosak vagyunk abban, hogy egy primitív tengeri ízeltlábú volt, de pontos evolúciós kapcsolatai továbbra is bosszantóan nehezen feltárhatók” – mondta Gabbott. A fosszília szegmentált törzse arra utal, hogy valamiféle végtagjai lehettek, de Sue összehasonlítása ismert fosszilis fajokkal olyan mintát igényelne, amelyben a külső váz egy része is megőrződött.

A közelmúltban folytatott bányászati tevékenység betemette azt a helyet, ahol Gabbott és kollégái Sue-t találták, így valószínűtlen, hogy a faj más példányait is megtalálják ép lábakkal vagy fejjel. Gabbott tréfásan megjegyezte, hogy édesanyjáról nevezte el a fosszíliát, mert ő is egy “jól megőrződött példány”, de az igazi ok az volt, hogy anyja mindig arra biztatta, kövesse azt a karriert, ami boldoggá teszi – ami számára a kőzetek ásása, fosszíliák keresése és az ősi földi élet kutatása.

2025, adminboss, www.livescience.com alapján

  • Mit gondolsz, miért éppen a puha szövetek maradtak meg ebben a fosszíliában?
  • Hogyan viszonyulsz ahhoz, hogy a kutató anyjáról nevezte el a leletet?
  • Mit tennél, ha te találnál egy hasonló fosszíliát, de nem tudnád pontosan azonosítani?




Legfrissebb posztok