
Lehettek itt óriások?
Felmerül a kérdés: miért viseltek a katonák vagy a lakók ekkora cipőket? Logikus magyarázat lehet, hogy Magnában valóban nagyobb lábú, magasabb emberek éltek. Ez akár azt is jelentheti, hogy az erődítményben szolgáló katonák testi adottságai lényegesen eltértek az ismert átlagtól. Azonban kevés információ áll rendelkezésre a Hadrianus-fal környéki római temetőkből, így nem tudni pontosan, milyenek voltak az ott élők alkatilag.
Nagy cipő–elméletek: meleg, egészség vagy stílus?
További elméletek szerint elképzelhető, hogy ezek a hatalmas cipők gyakorlati célt szolgáltak: téli, hideg időre kialakított lábbelik voltak, amelyekbe extra bélés vagy akár több zokni is fért. Egy fennmaradt, Vindolandában talált levél például zoknik és alsóneműk ajándékozásáról ír, ami arra utal, hogy a meleg holmiknak nagy jelentőséget tulajdonítottak. Magnában olyan egységek is szolgáltak, amelyek a mai Közel-Keletről származtak, és valószínűleg szokatlanul hidegnek találták az észak-angliai klímát. Az sem kizárt, hogy orvosi ok állt a háttérben: dagadt lábra, kötéssel fedett sebekre készültek ezek a túlméretes cipők.
Mit árulnak el nekünk ezek a leletek?
A nagy római cipők körüli kérdések jó példát mutatnak arra, hogyan dolgoznak a régészek. Nincs végleges magyarázat, hiszen minden új régészeti felfedezés új elméleteket és vitákat indít el. A múlt jelentős része elveszett, és minden lelet csak egy kis szelete az egész képnek. A folyamatos elemzés, a különböző elképzelések megvizsgálása és a bizonyítékok logikus értelmezése a tudományos módszer része. Valójában a régészt sosem zavarja a bizonytalanság: minden leletből igyekszik minél többet kiolvasni, még olyan, elsőre furcsának tűnő tárgyakból is, mint egy óriási római cipő.