
Multituberkuláták visszatértek Swanage-be
A multituberkuláta-állkapocs felfedezése szenzációnak számít, mivel a viktoriánus kor óta először került elő ilyen lelet Swanage-ből. Bár az állkapocs némileg a nyúléra emlékeztet, a hosszú metszőfog, a hézag, majd négy borotvaéles előzápfog alapján biztosan multituberkulátához tartozik. A fogak egyedi alakja és mérete alapján sikerült egy teljesen új fajt azonosítani.
Weston nem egyedül dolgozott: Dr. Roy Smith, valamint David Martill emeritus professzor felügyelte a munkáját. A kutatócsoportban részt vett még Dr. Steve Sweetman is, a Portsmouth-i Egyetem egykori hallgatója, aki a ritka, korai krétakori emlős fosszíliák szakértője. Hasonló szenzációt okozott 2017-ben, amikor Grant Smith egyetemi hallgató két új előemberfajt talált ugyanitt.
A CT és a digitális technológia mentette meg a leletet
A kövület apró és sérülékeny volt, ráadásul a részletek nagy részét szikla fedte. A Portsmouth-i Egyetem fejlett CT-berendezéseit hívták segítségül: Dr. Charles Wood tudományos munkatárs feltérképezte, mi rejtőzik a kőben, majd Jake Keane, a paleontológia szak volt hallgatója Abu Dhabiból digitálisan „megműtötte” a fogakat, és eltávolította a sziklát a mintáról. A nyert anyagból John Fearnly a 3D nyomtatólaborban tízszeres nagyítású műanyag másolatokat készített, hogy a kutatás sérülésmentesen folytatódhasson.
A csodás Novaculadon mirabilis
Az új faj a Novaculadon mirabilis nevet kapta: a „novacula” a pengeéles hátsó fogakra, a „mirabilis” a különleges épségben fennmaradt állapotára utal. Hamzah Imran, az egyetem hallgatója látványos rekonstrukciót is készített róla, apró, szőrös állatként, pöttyös és csíkos mintázattal ábrázolva.
A kutatás alapján a Novaculadon mirabilis mindenevő volt: valószínűleg rovarokat és gilisztákat fogyasztott, éles metsző- és bordás előzápfogai főként apró rágcsálásra, darabolásra szolgáltak. Táplálkozásában eltért a mai mókusoktól és patkányoktól.
Egyetem, amely a jövő paleontológusait képezi
A lelet rávilágít, hogyan találták meg az ősemősök a helyüket a dinoszauruszok uralta világban. A multituberkuláták túlélték a dinoszauruszok kipusztulásával járó kataklizmát, de 33 millió évvel ezelőtt, az oligocénban maguk is eltűntek. Ez a család volt a mezozoikum legváltozatosabb emlőscsoportja: több mint 200 fajt ismerünk, a kisegér méretűektől a hód nagyságúakig, némelyek föld alatti üregekben, mások fákon éltek.
A Portsmouth-i Egyetem kiemelkedő szerepet játszik a paleontológiai kutatásban, különösen amiatt, hogy hallgatói rendszeresen tesznek jelentős felfedezéseket. Gyakori terepgyakorlatokat szerveznek az Őslények szigetének is nevezett Wight-szigetre és a Jurassic Coast (Jura-partvidék) térségébe. A BSc (Hons) Palaeontology (Paleontológia BSc (Hons)) szak rugalmas képzési rendszerével, korszerű technológiákkal és szakértő oktatókkal biztosítja a hallgatóknak a valódi tudományos és gyakorlati tapasztalatokat, amellyel sikeres tudományos, múzeumi és tanácsadói pályát kezdhetnek.