A MI-sebész végre elvág: Emberkísérletek jöhetnek

Néhány éven belül embereken is kipróbálhatják az első önálló MI-sebészrobotokat, amelyek már most is lenyűgöző eredményeket mutattak laboratóriumi körülmények között. Az új robotokat egyetemek – köztük a Johns Hopkins, a Stanford és a Columbia – kutatói fejlesztették és képezték ki. Az algoritmusok emberi orvosok műtéteiről készült videófelvételekből tanultak, elsősorban elhunyt sertések szervein végzett beavatkozások alapján.

A robot már hatékonyabban vág, mint gondolnád

A legújabb tesztek során nyolc sikeres műtétet hajtottak végre sertések epehólyagján, 100 százalékos sikeraránnyal. Az MI-sebész öt perc alatt választotta le az epehólyagot a májról, 17 külön lépésben, köztük pontos vágásokkal és hat kapocs felhelyezésével. A beavatkozások során átlagosan hatszor javította ki saját hibáit emberi beavatkozás nélkül, sőt, önállóan kért különböző eszközöket, és alkalmazkodott az anatómiai eltérésekhez is.

Mi jön most? Emberkísérletek, robotinvázió

Miközben az MI-sebész némileg lassabb volt, mint egy igazi orvos, mozdulatai kevésbé voltak rángatózóak, és rövidebb útvonalakat használt. Axel Krieger, a Johns Hopkins gépészmérnök professzora mérföldkőnek nevezi az eredményt, mert most először sikerült egy teljes, bonyolult lágyszövetműtétet önállóan végrehajtani. Az Egyesült Királyság egészségügyi rendszere évente mintegy 70 000 robot-asszisztált műtétet végez, bár ezek szinte mindegyikét még ember irányítja. A következő tíz évben azonban ezt az arányt 90 százalékra szeretnék emelni, így hamarosan a MI-sebész is ott állhat az operációs asztal mellett.

2025, adrienne, hardware.slashdot.org alapján



Legfrissebb posztok