
Bődületesen drága projekt
A költöztetésre a texasiak 85 millió dollárt (kb. 30,6 milliárd forintot) különítettek el, ám szakértői becslések szerint ennek jóval a duplája, valójában 305 millió dollár (körülbelül 110 milliárd forint) lenne a Discovery szállításának és áthelyezésének valódi költsége. Ráadásul ebben még nincs benne az új kiállítócsarnok építése Houstonban, ami további 178 millió dollárba (mintegy 64 milliárd forintba) kerülne. Dick Durbin, illinois-i demokrata szenátor már csak ezért is tolvajlásnak nevezte a texasiak akcióját, szerinte ugyanis így próbálják bepótolni, hogy 12 évvel korábban elbukták az űrsiklópályázatot.
A Smithsonian jogai és a múlt döntései
A Smithsonian hangsúlyozza: a Discovery 2012 óta hivatalosan és jogilag is a tulajdonát képezi, hiszen a NASA minden jogot átadott a múzeumnak, amely az USA nemzeti letéteményese. A törvény és az eddigi gyakorlat szerint a kongresszusnak nincs jogköre saját határozatából elvenni egy ilyen műtárgyat a gyűjteményből. Durbin azt is kiemelte: még soha nem fordult elő, hogy a Smithsonian valamely kiállított darabját erőszakkal vitték volna el.
Houston az űr peremén
Houston nem először marad hoppon: 2011-ben az illinois-i szenátorok is próbálkoztak azzal, hogy egy űrsikló a chicagói Adler Planetáriumba kerüljön, de végül a Discovery és társai maradtak a Smithsonianban, illetve a floridai Kennedy Űrközpontban és a Los Angeles-i California Science Centerben. A Discovery helyén korábban kiállított tesztjármű pedig New Yorkba, az Intrepid Múzeumba került.
Mi lesz a Discovery sorsa?
Bár Durbin végül visszavonta az ügyhöz kapcsolódó módosítóját, keményen bírálta a projektet, kidobott közpénzről és parttalan pazarlásról beszélve. Mégis, mennyiért lehet elmozdítani egy nemzeti kincset? És vajon kié, ha mindenki magának akarja? Az űr körüli politikai csatározások biztosan nem lesznek unalmasabbak – ezt az ég is látja.